LONDÝN.
Minister vnútra Alan Johnson dodal, že polícia a bezpečnostné služby preverujú, či sa Nigérijčan Umar Farúk Abdulmutalláb zradikalizoval v Británii.
"Ešte nevieme, či išlo o samostatný plán, alebo za ním stáli aj ďalšie osoby - mám podozrenie, že platí skôr druhá možnosť, nie prvá," uviedol Johnson pre britskú spravodajskú stanicu BBC.
Študoval v Londýne
Londýnska fakulta University College London udelila vlani Abdulmutallábovi diplom v odbore strojné inžinierstvo a firemné financie. Neskôr požiadal o povolenie na návrat do Británie, aby mohol študovať v ďalšej inštitúcii.
Minister vnútra dnes oznámil, že Nigérijčanovi odmietli vstup do krajiny - štátni predstavitelia mali totiž podozrenie, že škola nie je pravá, a tak muža zaradili do zoznamu.
Študenti systémom prekĺznu
Johnson uviedol, že osoby na zozname môžu uskutočniť tranzit cez Britániu, ale nemôžu vstúpiť na jej územie. Americké úrady podľa ministra mali byť informované o tom, že Abdulmutallába zapísali do zoznamu, a on sám je presvedčený, že všetky postupy boli správne dodržané.
Využívanie falošných škôl na zabezpečenie študentských víz bolo označené ako slabá stránka britského prisťahovaleckého systému. V apríli úrady zistili, že jeden z viacerých podozrivých teroristov, zatknutých pri raziách v severnom Anglicku, vlastnil víza vydané za pomoci falošnej fakulty. Opoziční zákonodarcovia preto vyzvali na dôsledné tvrdé zásahy. Britský minister pre prisťahovalectvo Phil Woolas sa minulý týždeň pochválil, že vláda zatvorila približne 2000 falošných škôl.