LONDÝN. Britský občan Akmal Shaikh (53) sa môže stať podľa organizácie pre ochranu ľudských práv Reprieve prvým Európanom, ktorého po niekoľkých desaťročiach popravia v Čínskej ľudovej republike.
Tamojšia justícia totiž v uplynulých dňoch zamietla odvolanie otca troch detí, odsúdeného za pašovanie drog, pričom termín popravy stanovila na utorok 29. decembra.
Dcéra muža, ktorého v roku 2007 zadržali so štyrmi kilogramami heroínu, Leilla Horsnellová dnes pre BBC vyjadrila obavy, že čas na podanie žiadosti o milosť môže byť prikrátky. Rada by som dúfala, ale čas nám, zdá sa, nepostačí, uviedla.
Odsúdenec je podľa informácií organizácie Reprieve duševne narušený a nemôže preto byť povolaný na zodpovednosť za svoje činy.
Na Čínu tlačí aj Brown
Na vládu v Pekingu sa so žiadosťou ušetriť život britského občana obrátil aj predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown.
Hovorca čínskej ambasády v Londýne však pripomenul, že pašované množstvo heroínu by bolo postačilo na zabitie viac ako 26.000 ľudí. Aj vo Veľkej Británii by to tvrdo potrestali, poznamenal.
Shaikhovi príbuzní dnes pricestovali do Číny, aby pred utorkovou popravou v poslednej chvíli požiadali o milosť. Shaikh by bol prvým občanom európskej krajiny, ktorého za uplynulých 50 rokov popravia v Číne. Dvaja jeho bratranci uviedli, že ho dnes navštívili a povedali mu, že bude popravený. Čínske úrady mu to totiž neoznámili.
Jeden z bratrancov povedal, že Shaikh bol "očividne veľmi rozrušený". Čína vyhlásila, že Shaikhov prípad bude vyriešený v súlade so zákonom.