TEHERÁN. Troch poradcov iránskeho opozičného lídra Míra Hosejna Musávího zadržali dnes, deň po násilných protivládnych demonštráciách v Teheráne, informovala opozičná webová stránka Džaras.
Iránska polícia dnes medzitým slzotvorným plynom rozohnala stúpencov Musávího, ktorí sa zhromaždili, aby vyjadrili sústrasť v súvislosti s úmrtím jeho synovca na protivládnej demonštrácii. Skupina Musávího stúpencov sa zhromaždila pred nemocnicou, v ktorej sa nachádzalo telo jeho synovca, uviedla webová stránka Noruz.
K nepokojom došlo počas islamského náboženského sviatku ašúra. Išlo o najhoršie násilnosti od pouličných nepokojov, ktoré vypukli po prezidentských voľbách z 12. júna.
Podľa opozičných webových stránok polícia spustila na demonštrantov paľbu. "Čo sa stalo s týmto náboženským systémom, že nariaďuje zabíjanie nevinných ľudí počas svätého dňa ašúra?" povedal dnes umiernený klerik Mahdí Karrubí, ktorý v prezidentských voľbách skončil na štvrtom mieste.
Protivládne nepokoje v Iráne si vyžiadali 15 mŕtvych
Najmenej 15 ľudí prišlo o život počas nedeľných nepokojov v Teheráne. Piatich z nich zabili "teroristické skupiny", kým ďalších desať ľudí patrilo do "protirevolučných skupín", uviedla dnes iránska štátna televízia s odvolaním sa na ministerstvo informácií.
Iránska štátna tlačová agentúra IRNA v nedeľu hovorila o piatich obetiach a dodala, že polícia začne vyšetrovanie v prípade "podozrivých" úmrtí.
Západ sa ozval
Za najnovšie krvavé zásahy iránskych úradov voči opozičným aktivistom si Teherán vyslúžil neobyčajne ostrú kritiku západných mocností. Jeho nedeľňajšie počínanie odsúdili okrem iných Spojené štáty, Kanada, Francúzsko, Británia, Taliansko či Nemecko. Za "nespravodlivé potláčanie" civilistov označil v pondelok Washington zásahy, pri ktorých zomrelo najmenej 15 osôb, a Berlín ich považuje za "neakceptovateľné".
Biely dom zverejnil vyhlásenie, ktoré obsahuje hrubé odsúdenie policajného zásahu pri nedeľných protivládnych demonštráciách. Posledné stanovisko Washingtonu je v ostrom kontraste s predchádzajúcimi pomerne miernymi reakciami na povolebné nepokoje v Iráne. Ku výraznej kritike sa pripojila prostredníctvom stanoviska svojho úradu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Brutálne násilie v Iráne, kde úrady zatkli vyše 300 civilistov, kritizoval aj kanadský minister zahraničných vecí Lawrence Cannon. Varovanie smerom k Teheránu, aby ochraňoval práva svojich občanov, vyslali aj diplomacie Talianska a Francúzska. Britský minister zahraničných vecí David Miliband v reakcii na incidenty požiadal iránsku vládu, aby rešpektovala ľudské práva.