Washington 17. apríla (TASR) - Štvrtina zo 189 členských krajín Organizácie spojených národov doteraz neodovzdala správu o opatreniach, ktoré podnikli na podporu boja proti terorizmu a Bezpečnostná rada (BR) ich vyzvala, aby tak urobili čo najskôr.
Niekoľko dní po teroristických útokoch na Spojené štáty z 11.septembra Bezpečnostná rada prijala rezolúciu, ktorá žiada od členských krajín, aby prestali podporovať, financovať a poskytovať prístrešie pre teroristov.
Britský veľvyslanec pri OSN Jeremy Greenstock, ktorý vedie výbor na monitorovanie plnenia rezolúcie, oznámil, že 143 členských krajín úlohu splnilo a 46 správu o opatreniach nepredložilo. Podľa zdrojov z OSN tak neurobili najmä chudobné krajiny Afriky.
"Vieme, že vypracovanie takéhoto dokumentu nie je pre krajiny, ktoré nemajú s touto problematikou skúsenosti, ľahké," povedal britský diplomat. Podľa jeho presvedčenia je však nesmierne dôležité, aby všetky členské krajiny začali s výborom dialóg najneskôr do konca mája, čo je päť mesiacov po pôvodnom termíne.
Sýrsky veľvyslanec pri OSN Mikhail Wehbe uviedol, že nepredloženie správy nie je prejavom neochoty tak urobiť, ale súvisí s finančnými a technickými otázkami.
Jednotlivé správy členských krajín OSN o opatreniach v boji s terorizmom posúdi skupina odborníkov. Výsledky zistenia výbor na monitorovanie plnenia rezolúcie Bezpečnostnej rady oznámi členom prostredníctvom dôverného listu.
Výbor podľa informovaných zdrojov odporučí zmeny v legislatíve a postupe boja proti terorizmu a sústreďuje ponuky z bohatých krajín, ktoré sú v prípade potreby ochotné iným poslúžiť skúsenosťami.
(spolupracovník TASR William Guard) sla