TEHERÁN. Najmenej štyria ľudia zahynuli v nedeľu počas protivládnych protestov v Iráne, ďalších vyše 300 osôb bolo zadržaných. Informoval o tom zástupca policajného šéfa Ahmad Réza Radan.
Iránska opozícia ako aj francúzske ministerstvo zahraničia však tvrdia, že pri stretoch s políciou prišlo o život osem ľudí. Iránske úrady oficiálne oznámili, že smrť štyroch demonštrantov nespôsobili bezpečnostné sily.
"Jeden spadol z mosta, dvaja zahynuli pri autohavárii a jeden bol zastrelený. Keďže polícia nepoužila strelné zbrane, ide o podozrivé úmrtie, ktoré sa vyšetruje," vyhlásil Réza Radan. Opozícia tvrdí, že demonštrantov zastrelili policajti. Medzi obeťami je podľa opozície aj synovec opozičného lídra Míra Hosejna Músavího, Alí Músaví.
Polícia vraj na ľudí strieľala
K obetiam na životoch došlo počas protivládnej demonštrácie v centre Teheránu, kde podľa svedkov polícia najprv použila obušky a slzotvorný plyn, neskôr začala do protestujúceho davu strieľať. Na teheránskom proteste, ktorý sa začal už v sobotu, sa zúčastnili desaťtisíce stúpencov opozície, ktorí vykrikovali heslá ako Smrť diktátorovi.
Demonštrácie sa konajú počas náboženského sviatku Ašura, keď si Irán pripomína úmrtie imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Podľa opozičných serverov sa demonštrácie proti režimu iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v nedeľu konali okrem Teheránu aj v mestách Tabríz, Širáz, Isfahán, Nadžafabád, Mašhad, Bábol a Kóm.
Polícia zasahuje tvrdo
Iránska polícia proti demonštrantom zasahovala aj v sobotu, keď zatkla niekoľko osôb, ktorí sa chceli zúčastniť na protestnej akcii v Teheráne. K zrážkam došlo v čase takzvaných slávností Šia, informovali očití svedkovia a internetové stránky opozičných vodcov.
Napätie v krajine sa zvýšilo naposledy po smrti legendárneho duchovného Hosejna-Alího Montazerího. Ten bol pôvodne prívržencom islamskej revolúcie, neskôr sa však stal kritikom režimu Mahmúda Ahmadínedžáda.
Biely dom vo Washingtone dnes odsúdil "nespravodlivé potláčanie" civilistov iránskou vládou a uviedol, že USA sú na strane protestujúcich. "Nádej a história sú na strane tých, ktorí sa mierovou cestou snažia o svoje univerzálne práva, a preto sú na ich strane aj USA," uviedol hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.