SME

Pápeža na začiatku omše zrazila na zem chorá žena

(AKTUALIZOVANÉ 14:19) Začiatok polnočnej omše vo Vatikáne narušila psychicky chorá žena, ktorá zrazila na zem pápeža Benedikta XVI. Všetko sa obišlo bez zranení.

(Zdroj: ČTK/AP)

VATIKÁN. Počas polnočnej omše vo vatikánskom Chráme svätého Petra zaútočila na pápeža Benedikta XVI. neznáma žena, ktorá ho zhodila na zem, pričom mu nespôsobila žiadne zranenia. Incident sa odohral na začiatku vianočnej bohoslužby, ktorá sa vzhľadom na pokročilý vek pápeža začínala už dve hodiny pred polnocou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na zverejnených videozáznamoch vidieť, ako k 82-ročnému Benediktovi kráčajúcemu k oltáru so zlatým krížom pribehla žena v červenom oblečení. Proti útočníčke ihneď zasiahla bezpečnostná služba, napriek tomu sa jej však podarilo chytiť pápeža za rúcho a strhnúť ho na podlahu. Benedikt útok prekonal bez zranení a o chvíľu pokračoval v slúžení

SkryťVypnúť reklamu

Vatikánsky hovorca Federico Lombardi opísal ženu ako "očividne nevyrovnanú" a dodal, že k pápežovi sa snažila dostať už počas minuloročnej polnočnej omše. Vtedy sa jej však nepodarilo prekonať bezpečnostné zátarasy. Podľa Lombardiho pri štvrtkovom incidente utrpel zlomeninu nohy 87-ročný francúzsky kardinál Roger Etchegaray, ktorý sa nachádzal niekoľko metrov od pápeža.

Útok napriek tomu nepovažuje za nebezpečný, keďže aktérka nebola ozbrojená. Ako uviedla talianska tlačová agentúra ANSA, žena pri vypočúvaní vatikánskou políciou povedala, že pápeža chcela objať.

Ženu previezli do nemocnice

Mladú ženu, ktorá počas štvrtkovej omše vo vatikánskej Bazilike svätého Petra zaútočila na pápeža Benedikta XVI., previezli do nemocnice.

V piatok o tom informoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi, ktorý psychicky narušenú útočníčku identifikoval ako 25-ročnú Susannu Maiolovú s dvojitým švajčiarsko-talianskym občianstvom. Hoci žena nebola ozbrojená, incident je významný tým, že ide o prvý prípad počas Benediktovho pontifikátu, keď sa s ním potenciálny útočník dostal do priameho kontaktu.

SkryťVypnúť reklamu

beziao.jpg

Na snímke z Vatican TV je vidno, ako sa sprievod pod Berniniho Baldachýn zastavil a ochranka beží za napadnutým pápežom.
FOTO - ČTK/AP

papactk.jpg

Pápež sa po útoku postavil a začal polnočnú omšu.
FOTO - ČTK/AP

Pri incidente sa zranil francúzsky kardinál

V zmätku sa pri páde zranil francúzsky kardinál Roger Etchegaray, informoval dnes hovorca Vatikánu Federico Lombardi.

Dlhoročný vatikánsky diplomat, 87-ročný Etchegaray, spadol a zlomil si stehennú kosť. Podrobí sa operácii, nie je však vážne zranený, spresnil hovorca v súvislosti s incidentom.

Pápežovo posolstvo: Zbavte sa egoizmu

Pápež vo svojej reči počas polnočnej omše vyzval veriacich, aby opustili sebestredné sebectvo a nasledovali hlas viery.

Konflikty po celom svete pochádzajú z toho, že sme uzavretí vo vlastnom svete, povedal pápež oblečený do slávnostného bieleho rúcha zdobeného zlatom. Vyzval veriacich, aby sa zbavili egoizmu a prebudili sa v
zmysle nasledovania viery v Boha.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičnej polnočnej omše vo Vatikáne sa zúčastnili tisícky veriacich aj turistov. Tí, ktorí sa nemohli dostať do priestorov baziliky, sledovali pobožnosť na veľkých obrazovkách na Svätopeterskom námestí.

Dnes na poludnie prednesie z balkóna baziliky Urbi et Orbi (Mestu a svetu). Očakáva sa, že ako každý rok si pápežov príhovor prídu vypočuť desaťtisíce pútnikov z celého sveta.

Oslavy sa začali skôr

Vianočné oslavy sa dnes začali vo Vatikáne skôr než inokedy a polnočnú omšu celebroval pápež Benedikt XVI. o dve hodiny skôr, aby sa chorľavému najvyššiemu pontifikovi uľahčil jeho nabitý sviatočný program.

Polnočná omša v Bazilike sv. Petra sa začala o 22.00 h, aby pápež nemusel bdieť do neskorých nočných hodín na začiatku jedného z najrušnejších období v liturgickom kalendári.

SkryťVypnúť reklamu

Po súmraku sa Benedikt nakrátko objavil v okne svojej pracovne, aby zapálil sviečku na znak pokoja a mieru a požehnal davu veriacich.

Ešte predtým vatikánski predstavitelia odhalili Betlehem v životnej veľkosti neďaleko 30 metrov vysokého vianočného stromčeka privezeného z lesov v belgickom Ardennes. Na Námestí sv. Petra deti v červeno-bielych čiapkach spievali talianske cirkevné piesne a hrala kapela vatikánskej stráže.

Vianočné tipy a recepty:

Vatikán

Pápežské letné sídlo v Castel Gandolfe.

Lev XIV. navštívil aj Apoštolský palác, ktorý František premenil na múzeum.


TASR 1
Súvisiace témy: Vianoce 2025
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 179
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 918
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 441
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 151
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 725
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 661
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 314
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 123
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do enklávy sa vracia opäť v auguste.


3
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
Pavel Blažek.

Opozícia požadovala, aby Blažek na schôdzi všetko podrobne vysvetlil.


TASR
Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR

Sportnet

Edmonton Oilers - Florida Panthers: ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
Fermin Lopez v drese Španielska

Španieli zverejnili záverečnú nomináciu na slovenský šampionát.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu