BRUSEL. Uviedol to dnes hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj.
Podľa neho sa EK bude zaoberať touto otázkou na svojom prvom budúcoročnom zasadnutí 6. januára, keď prerokuje návrh predsedu EK Josého Manuela Barrosa a podpredsedu EK zodpovedného za administratívu Siima Kallasa na začatie právneho konania voči členským krajinám.
Tie sa minulý týždeň na úrovni veľvyslancov (COREPER) dohodli na tom, že mzda zamestnancov európskych inštitúcií sa bude zvyšovať, avšak nie o komisiou navrhovaných 3,7 percenta, ale o 1,85 percenta.
Rada EÚ toto rozhodnutie dnes potvrdila. Európska komisia to podľa Altafaja berie na vedomie a prijme adekvátne opatrenia. Hovorca pritom zdôraznil, že v tomto prípade nejde o politický akt, ale o dodržanie právneho rámca, a teda neexistuje priestor na rokovania s členskými krajinami.
Euroúradníci v uplynulých dňoch dvakrát štrajkovali po tom, ako väčšina členských krajín odmietla zvýšenie ich platov o 3,7 percenta.
Pri úprave ich miezd na rok 2010 sa postupuje podľa vývoja platov úradníkov v ôsmich členských krajinách EÚ v roku 2008, keď bola v niektorých z nich ešte vysoká inflácia. Vzorec pre úpravu platov zamestnancov inštitúcií navyše zahŕňa aj index zohľadňujúci životné náklady v Belgicku.
Dohodnuté navýšenie pre budúci rok má spätnú platnosť od júla tohto roka.
Členské štáty, bez súhlasu ktorých k úprave miezd nemôže dôjsť, však požadované zvýšenie platov euroúradníkov odmietli, poukazujúc na hospodársku krízu. Odborári argumentovali tvrdením, že ide o právne záväzné a samotnými členskými krajinami dohodnuté pravidlá, ktoré treba rešpektovať. Zmrazenie platov národných úradníkov v tomto roku sa podľa nich u euroúradníkov odrazí na platoch v roku 2011.