BELEHRAD, BRATISLAVA. Ešte pred desiatimi rokmi sa štáty Európskej únie zúčastnili na bombardovaní Srbska, aby zastavili násilnosti v jeho kosovskej provincii. Teraz sa táto krajina chce stať jednou z nich. Belehrad prihlášku oficiálne podal včera.
Do Švédska, ktoré v súčasnosti únii predsedá, ju bol osobne odovzdať proeurópsky srbský prezident Boris Tadič.
V ceste jeho krajiny k členstvu však stoja zásadné prekážky. Tým menším je štatút Kosova, ktorého samostatnosť Belehrad vytrvalo, na rozdiel od väčšiny krajín únie, odmieta.
Ak rokovania nepôjdu dobre, únia môže vždy povedať: vy ste ešte nechytili Mladiča.
Mark Almond, historik z Oxfordskej univerzity
.
Oveľa väčším problémom zrejme ostane Ratko Mladič, ktorého chcú v Haagu súdiť za vojnové zločiny. Práve jeho nedolapenie bolo dôvodom, prečo Holandsko blokovalo obchodnú dohodu so Srbskom. Holandsko tento mesiac ustúpilo, únia navyše v pondelok zrušila Srbom vízovú povinnosť pri vstupe do Schengenu.
V únii je z bývalej Juhoslávie len Slovinsko, Srbsko by sa rado stalo 30. členským štátom, k súčasným 27 sa ešte pred ním zrejme pridajú Island a Chorvátsko. Podľa odborníkov však Srbsko nevstúpi skôr ako v roku 2014.
Únia sa nebude ponáhľať, povedal pre agentúru Bloomberg Mark Almond z Oxfordskej univerzity. „Keď sa rokovania nebudú vyvíjať správne, únia vždy môže povedať: vy ste ešte nechytili Mladiča,“ povedal.