Český premiér Jan Fischer nemá ďaleko od veľkých strán ani od káuz. Polícia práve vyšetruje tender na jeho Štatistickom úrade.
PRAHA, BRATISLAVA. Jeho prvá tlačovka v apríli nebola žiadna sláva. Údajne ním myklo pri každom blesku fotoaparátu. Hovoril pomaly, zakoktával sa. Pre väčšinu českých médií bol Jan Fischer len nudným šéfom Štatistického úradu, ktorý sa premiérom stal len náhodou.
Po ôsmich mesiacoch patrí Fischer medzi najpopulárnejších premiérov v českej histórii. V sobotnom vydaní ho denník MF Dnes, ktorý patrí medzi najčítanejšie, zaradil medzi 39 osobností roku 2009. Analytici jeho popularitu spájajú s odbornou vecnosťou a dištancom od strán. To Fischer potvrdil aj v nedeľu v Českej televízii. „Svet politiky mi tak neučaroval, aby som to videl ako ďalšie poslanie,“ povedal.
Chceli ho odsunúť
Skôr ako odchýlkou politiky, ktorá má v Česku povesť skazenej, je Fischer jej syndrómom. Hoci nie je v žiadnej politickej strane, podlieha tým najväčším. A bez poškvrny nezostalo ani jeho šéfovanie Štatistickému úradu, kde polícia vyšetruje tender za pol miliardy českých korún.
Najobľúbenejší
Premiérovi Janovi Fischerovi
v októbri podľa STEM dôverovalo 79 % Čechov. To je najviac
u ústavného činiteľa od roku 2003, keď sa meranie začalo. Popularita jeho vlády výrazne vzrástla (od júna do novembra
z 55 na 71 % podľa CVVM ). To sa žiadnej inej vláde po roku 1989 nepodarilo.
Tendrom sa však do hĺbky zaoberali len Hospodářske noviny, ostatné médiá zaujíma viac Fischerova popularita. Tak ako politické strany. ODS a ČSSD sa minulý mesiac dlho nevedeli dohodnúť na kandidátovi na eurokomisára – až prišlo na Fischera. Údajne aj preto, že začal ich lídrov zatieňovať. Sám premiér záujem o Brusel aj dohodu so stranami poprel. „Vzal som zodpovednosť doviesť krajinu k riadnym parlamentným voľbám a od tejto zodpovednosti nemôžem zo dňa na deň odísť.“
Nová konzervatívna strana TOP 09 by Fischera naopak rada videla medzi svojimi členmi. Časopisu Týden to potvrdil sám jej šéf Karel Schwarzenberg.
Vzbury v medziach strán
Fischer v žiadnej strane nie je, tým dvom najväčším je však zaviazaný už teraz. Jeho aj ostatných vládnych ministrov si po páde vlády uprostred českého predsedníctva v Európskej únii vybrali ODS, ČSSD a Zelení ako núdzové riešenie do volieb.
Je pravdou, že Fischer sa im niekoľkokrát vzoprel. Dve nominácie na ministrov neprijal a strany museli ponúknuť iných ľudí. V októbri zase pod hrozbou demisie presadil úsporný balíček, aby bol budúcoročný deficit rozpočtu pod 170 miliárd českých korún. Faktom však je, že Fischer bez občianskych a sociálnych demokratov v parlamente len ťažko niečo presadí.
Štatistická kauza
Zlou správou pre Čechov, ktorí majú plné zuby skorumpovaných politikov, je aj polmiliardový tender na informačný systém pre Štatistický úrad, ktorému Fischer stále oficiálne šéfuje. Komisia, v ktorej nesedeli žiadni IT experti, len úradníci, rozhodla tajne. Firma, ktorá prehrala, navyše tvrdí, že podmienkou bol aj úplatok 20 miliónov pre členov komisie.
Česi si však podľa prieskumov najviac všímajú ako Fischer – na rozdiel od iných politikov – drží slovo. Keď sa stal premiérom, tvrdil, že je to len dočasne. A tvrdí to stále.