MOSKVA.
Do moskovskej centrálnej kliniky, kde bolo vystavené telo zosnulého, prišlo počas chladného a zasneženého dňa približne 10.000 ľudí.
Gajdar bol spolu s Anatolijom Čubajsom a Borisom Nemcovom jedným z mladých reformistov, ktorými sa začiatkom 90. rokov obklopil ruský prezident Boris Jeľcin. V druhom polroku 1992 bol úradujúcim premiérom, parlament ho však odmietol potvrdiť vo funkcii a nahradil ho Viktor Černomyrdin.
Gajdar zomrel v stredu v dôsledku uvoľnenia krvnej zrazeniny. Na verejnosti bol mimoriadne nepopulárnym kvôli reformám označovaným za "šokovú terapiu", ktoré znehodnotili úspory miliónov Rusov a dali hŕstke tzv. oligarchov šancu lacno získať veľké majetky. Reformy však pomohli transformácii z plánovaného hospodárstva na kapitalizmus voľného trhu a podľa stúpencov položili základy desaťročnej ekonomickej konjunktúry.
"Roky 1991-1992... nezvládli by sme to bez neho, povedal Čubajs. "Nikto nevie, aké nebezpečenstvá nás možno vďaka nemu minuli za uplynulých päť rokov".
Minister financií Alexej Kudrin uviedol, že býval v kontakte s Gajdarom a nedávno s ním diskutoval o ekonomických záležitostiach.
"Ľudia prijímajú reformy veľmi ťažko. Jegor Timurovič vedel, že väčšina ľudí mu nepoďakuje, ale pokojne, s presvedčením ich zavádzal," citovala tlačová agentúra RIA Novosti Nainu Jeľcinovú, vdovu po exprezidentovi Borisovi Jeľcinovi.
Ako vyplýva z prieskumu centra VCIOM, Gajdarove reformy schvaľuje iba jeden z piatich Rusov, 50 percent obyvateľov je presvedčených o tom, že existovali aj menej bolestné spôsoby prestavby ruskej ekonomiky.
Gajdara pochovajú na Novodevičom cintoríne. Pohreb nebude prístupný pre verejnosť.