KÁHIRA. Tento krok zdôvodnil tým, že Egypt má právo chrániť svoje hranice. "Nech je to už stena alebo detekčné zariadenie, dôležité je, aby bolo egyptské územie chránené," povedal Gheit týždenníku Al-Ahram.
O umiestňovaní podzemných kovových zátarás v pohraničnom meste Rafah pri Pásme Gazy informovali už predtým očití svedkovia. Kovové "platne" Egypťania zakopávajú údajne až do hĺbky 20 až 30 metrov s cieľom zabrániť pašerákom vstúpiť na ich územie. O budovaní podzemnej bariéry na hranici medzi Egyptom a Gazou informoval aj izraelský denník Haaretz.
Pašeráci sa však údajne nemienia vzdať a Pásmo Gazy, prakticky odrezané od zvyšku sveta, plánujú naďalej zásobovať. Obyvatelia žijúci na jeho území sú podľa viacerých mimovládnych organizácií od ilegálnych dodávok životne závislí, pretože Izrael bráni prísunu základných surovín do oblasti prakticky od ofenzívy proti hnutiu Hamás, ktorá sa začala 27. decembra 2008. Dôvodom bolo pretrvávajúce ostreľovanie izraelského územia militantmi z Hamásu. Počas ofenzívy zahynulo asi 1400 Palestínčanov, ďalších 5500 utrpelo zranenia.