PETROHRAD.
Oponenti výstavby namietajú, že mrakodrap by poškodil unikátnu panorámu mesta označovaného aj ako ruské Benátky. Štátne médiá a niektorí predstavitelia mesta po rokoch podpory projektu začali nedávno vyjadrovať pochybnosti o jeho opodstatnenosti.
Najpopulárnejší ruský politik, premiér Vladimir Putin, ktorý je rovnako ako prezident Dmitrij Medvedev z Petrohradu, mal voči projektu za tri miliardy dolárov vlažný postoj. Tvrdil, že je na samotnom Petrohrade, ako sa rozhodne.
Mesto predalo svoj takmer 23-percentný podiel za takmer tri miliardy rubľov (68 miliónov eur) ruskej ropnej spoločnosti Gazprom.
"Kvôli finančnej kríze musíme peniaze nasmerovať na dôležitejšie projekty v infraštruktúre," uviedol pre tlačovú agentúru Reuters predstaviteľ petrohradskej radnice zodpovedný za mestský rozpočet.
Gazprom, ktorý plánuje vybudovať 403-metrov vysokú vežu s kanceláriami pre svojich úradníkov do roku 2016, potvrdil, že využil svoje predkupné právo a za podiel na projekte zaplatil 2,95 miliardy rubľov.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) pohrozila Rusku, že po dostavaní veže by mohla vyčiarknuť Petrohrad so svojho zoznamu svetového kultúrneho a historického dedičstva.
Začiatok výstavby komplexu, ktorú by mala realizovať dubajská firma Arabtec Holding, bol naplánovaný na marec 2010.