KODAŇ. Novinárov o tom informoval nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, ktorý ich rokovanie označil na "krok vpred" k možnému dosiahnutiu klimatickej dohody.
Obama a Wen viedli "konštruktívnu diskusiu", v ktorej prerokovali všetky kľúčové otázky, povedal zdroj pod podmienkou anonymity. Obaja lídri následne poverili pre ďalšie rokovania svojich vyjednávačov.
Wen Ťia-pao vo svojom dnešnom prejave uviedol, že je na bohatých krajinách, aby zachránili svet pred globálnym otepľovaním.
"Je neprípustné prižmurovať oči nad historickou zodpovednosťou," povedal Wen pred asi 120 svetovými lídrami.
Peking tvrdí, že si nemôže dovoliť redukovať emisie, ak chce vyviesť milióny svojich obyvateľov z chudoby.
"Čína má 1,3-miliardovú populáciu a príjem iba 300 dolárov na obyvateľa. Máme 150 miliónov ľudí pod hranicou chudoby, preto čelíme náročnej úlohe rozvíjať ekonomiku a zlepšiť život našich obyvateľov," povedal Wen, podľa ktorého Čína už zredukovala emisie oxidu uhličitého o 46 percent v období rokov 1990-2005.
Bohaté krajiny obviňujú Čínu zo snahy potopiť úsilie OSN o nezávislé monitorovanie a overovanie úrovne jej emisií.
Barack Obama dnes uviedol, že úsilie redukovať emisie by malo byť založené na transparentnosti zo strany jednotlivých krajín. Monitorovanie podľa neho nemusí nevyhnutne ohrozovať suverenitu štátov.
Obamov prejav bol jasným odkazom Číne, ktorá dlhodobo vyhlasuje, že jej "dobrovoľné" ciele v oblasti redukcie emisií skleníkových plynov by nemali podliehať medzinárodnej kontrole.
Spojené štáty sú ochotné zaviazať sa k redukcii emisií skleníkových plynov do roku 2020 o zhruba 17 percent oproti úrovni z roku 2005 alebo o tri percentá oproti roku 1990.
"Som presvedčený o tom, že dokážeme konať odvážne a rozhodne tvárou v tvár spoločnej hrozbe. Preto som sem dnes prišiel - nie rozprávať, ale konať," povedal.
"Ako najväčšia ekonomika sveta a druhý najväčší svetový znečisťovateľ má Amerika istú zodpovednosť v otázke klimatických zmien, a my sme rozhodnutí nevyhýbať sa tejto zodpovednosti," uviedol ďalej.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil, že "cieľová čiara je na dohľad", a pripomenul svetovým lídrom, že "svet sa díva" na to, čo sa deje v Kodani.
Brazílsky prezident Luiz Lula da Silva vyjadril frustrovanosť nad tým, že úloha dosiahnuť dohodu bola ponechaná na hlavy štátov.
"Nie som si istý, či je možné, že sa na tejto plenárnej schôdzi zrazu objaví anjel alebo mudrc, čo nás obohatí o inteligenciu, ktorá nám chýba. Verím v Boha. Verím v zázraky," vyhlásil.