Nočná krádež tabule pripomínajúcej utrpenie miliónov bola dôsledne pripravená. Ide o zneváženie obetí, hovoria politici. Tvrdšie reakcie prišli z Izraela. „Ten akt je vyhlásením vojny zo strany zatiaľ neznámych elementov,“ povedal podľa poľskej Gazety Avner Šalev, riaditeľ izraelského múzea holokaustu Jad Vašem.„Bolo to miesto, o ktorom ľudia vedeli, že ho nemôžu devastovať ani znevažovať. Doteraz sa na múre neobjavilo ani jedno grafity,“ povedal reportérovi poľského rádia RMF jeden z miestnych obyvateľov.
OSVIENČIM, BRATISLAVA. Je to jeden z najznámejších symbolov holokaustu. Štvormetrová kovová tabuľa s nemeckým nápisom Arbeit Macht Frei (Práca oslobodzuje) vítala v koncentračnom tábore Osvienčim státisíce ľudí, z ktorých väčšina v ňom našla smrť. Po vojne pripomínala v múzeu smrť niekoľko miliónov ľudí, najmä Židov, ktorých nacisti v táboroch zabili.
V piatok ráno však nápis strážnici v múzeu v Osvienčime na svojom mieste nenašli. Cez noc ho ukradli. Politici, židovskí predstavitelia aj Izrael hovoria o cynizme a urážke obetí.
Išli na istotu
Vyzerá to tak, že nešlo o vandalizmus či náhodnú krádež. Podľa oficiálnych vyjadrení mali zlodeji všetko dopredu pripravené.
Ku krádeži došlo pravdepodobne medzi treťou a piatou hodinou ráno. Podľa hovorcu malopoľskej polície Dariusza Nowaka, zlodeji, zrejme dvaja alebo traja, poznali zvyky strážcov aj rozostavenie kamerového systému. Na záznamoch ich pre tmu nevidno.
Podľa poľských médií si priviezli so sebou rebrík, vďaka ktorému z jednej strany odskrutkovali a z druhej odpílili štvormetrový nápis. Previezli ho asi 400 metrov k plotu, kde vystrihli dieru. Policajné psy stratili stopu zlodejov pri ceste – pravdepodobne ušli v aute.
„Nezáleží na tom, ako by sme chránili tú tabuľu, tá vec by sa aj tak mohla podariť. Je to hanebný čin,“ povedal hovorca múzea Jaroslaw Mensfelt. Namiesto ukradnutej tabule dali repliku, ktorú v roku 2006 vyrobili, keď rekonštruovali originál.
Pobúrený Izrael
Čin okamžite vyvolal reakcie a záujem médií z celého sveta. „Krádež tabule útočí na spomienky na milióny ľudí, ktorí v tom koncentračnom tábore zahynuli. Je to neodpustiteľné,“ povedal pre poľskú agentúru PAP predseda Európskeho parlamentu Poliak Jerzy Buzek.
Arbeit macht frei
Výraz prvýkrát použil v názve románu nemecký spisovateľ Lorenz Diefenbach v 19. storočí.
Pred vojnou ho využívali nacisti na boj proti nezamestnanosti. Neskôr vítal väzňov vo viacerých koncentračných táboroch.
Najznámejší nápis bol v Osvienčime. Vyrobil ho väzeň Jan Liwacz. Písmeno b pritom otočil naopak (nevie sa, či omylom, alebo zo vzdoru).
Po vojne ho chceli odniesť sovietski vojaci. Za fľašu pálenky ho však dali jednému väzňovi.
Boli to zberatelia?
Ku krádeži došlo len mesiac pred januárovým 65. výročím oslobodenia Osvienčimu. Zástupcovia múzea dúfajú, že dovtedy sa polícii podarí nájsť nápis.
Správa o lúpeži prišla len deň po tom, čo Nemci sľúbili 60 miliónov eur na pomoc pri chode múzea v Osvienčime.
Kto to mohol urobiť, jasné nie je. „Zvažujú sa všetky možnosti, ale zameriavame sa na to, že si krádež objednal súkromný zberateľ, prípadne skupina jednotlivcov,“ povedala hovorkyňa osvienčimskej polície pre AFP. Odborníci sa zhodujú, že nápis má nevyčísliteľnú hodnotu.
„Profesionalizmus zlodejov napovedá, že to neboli zberači kovov,“ dodala. Narážala tým zrejme na krádež, ktorá sa udiala pred rokom v Terezíne, v koncentračnom tábore v Česku. Dvaja muži z neho ukradli takmer tisíc kovových doštičiek z náhrobkov, ktoré chceli predať do zberu. V októbri ich odsúdili na niekoľko rokov väzenia.