BUDAPEŠŤ. Slovensko urobilo jazykovým zákonom a prijatím zásad na jeho aplikovanie kroky k politickému aj kultúrnemu extrémizmu. Povedal to dnes v Budapešti po schôdzke stáleho výboru Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF) podpredseda SMK Miklós Duray, podľa ktorého KMKF upozorní na túto situáciu Radu Európy, Európsky parlament aj zahraničný výbor Kongresu Spojených štátov.
"Veľký ohlas vyvolal dokument, ktorý bol prijatý na zasadnutí vlády SR 16. decembra ohľadne uplatňovania jazykového zákona. Treba podotknúť, že sme sa zjednotili v tom, že Slovensko nielen týmto zákonom, ale aj tými zásadami, ktoré sú zakotvené vo vykonávacom dokumente, bohužiaľ urobilo veľké kroky k takému politickému aj kultúrnemu extrémizmu, podľa ktorého môže byť aj v podobných krajne nacionalistických kruhoch vyvolané napodobnenie toho, čo sa urobilo na Slovensku," povedal pre TASR Duray.
Slovensko je na šialenej ceste
Členovia výboru podľa jeho slov podčiarkli, že kým Srbsko ešte nie je členom Európskej únie, urobilo oveľa viac krokov k spolunažívaniu jednotlivých etnických a národnostných skupín na svojom území, ako Slovensko, ktoré už niekoľko rokov je členom EÚ.
"Ja si myslím, že všetci rozumní Slováci, všetci rozumní Maďari a všetci rozumní ľudia by mali zamedziť, aby Slovensko pokračovalo na tejto šialenej ceste," dodal podpredseda SMK.
Ako poznamenal, účastníci schôdzky výboru KMKF podpísali tri listy - jeden predsedovi Európskeho parlamentu, druhý predsedovi Rady Európy a tretí zahraničnému výboru Kongresu USA.
"V listoch upozorňujeme tieto inštitúcie na to, že Slovensko prekročilo medze, ktoré sú vyznačené v Lisabonskej zmluve, na druhej strane stav, ktorý od 1. januára 2010 nastane na Slovensku, môže znemožniť využívanie základných práv, respektíve občianskych práv na Slovensku," spresnil Duray.
Výbor vedený predsedníčkou Katalin Sziliovou okrem vývoja situácie Maďarov žijúcich na Slovensku prerokoval aj činnosť Nadácie na európsku obhajobu záujmov maďarskej menšiny, aj otázku budúcnosti maďarského národa.
Extrémizmus je v Maďarsku, tvrdí SNS
Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová uviedla, že Durayovo vyjadrenie sa dá označiť ako "zlodej kričí chyťte zlodeja". KMKF totiž Belousovová považuje za inštitúciu, ktorou Maďarsko v rozpore s medzinárodným právom zasahuje do vnútorných záležitostí iných krajín a ešte si dovolí ich poučovať o zákonoch alebo dohodách.
"Jazykový zákon, ako aj vládou prijatý vykonávací predpis, v žiadnom prípade nesiaha na práva občanov prislúchajúce národnostnej menšine. Naopak, umožňuje im používať ich menšinový jazyk, ale tak, aby to neobmedzovalo používanie slovenského jazyka," konštatovala pre TASR. Durayovi zároveň odkázala, že extrémizmus sa pomaly, ale isto stáva oficiálnou politikou práve Maďarskej republiky.
Na margo listov podotkla, že je taktikou fóra prenášať svoje extrémistické politické ciele na pôdu EÚ. "Nechápem ale, prečo sa obracajú na USA. Pokiaľ viem, SR nie je ich členským štátom," dodala. Myslí si, že ak to urobili z toho pohľadu, že USA sú svetovou veľmocou, mali by sa so svojou iniciatívou obrátiť aj na Rusko a Čínu.