LANZAROTE. Informovala o tom dnes jej právna zástupkyňa.
Aktivistku hospitalizovali na jej vlastnú žiadosť, pretože často zvracala a trpela silnými bolesťami žalúdka, uviedla advokátka Ines Mirandová. V nemocnici majú Haidarovej zmierniť bolesti, ale v hladovke chce pokračovať.
Haidarová začala protestnú hladovku 14. novembra potom, ako ju Maroko vyhostilo zo Západnej Sahary, rozsiahleho púštneho územia južne od Maroka, na španielske Kanárske ostrovy.
Chce sa vrátiť domov
Žena, ktorá od 15. novembra konzumovala iba sladenú vodu a čakala na letisku na kanárskom ostrove Lanzarote na povolenie k návratu do Marokom obsadenej západnej Sahary, vyhlásila: "Maroko a Španielsko ma ženú do smrti."
Marocké úrady odmietli aktivistke označovanej za "Gándhího Západnej Sahary" vstup do spomínanej púštnej oblasti po jej návrate z USA, odobrali jej cestovný pas a vyhostili do Španielska. Hladovka mala poslúžiť na presadenie pôvodného zámeru vrátiť sa domov. Haidarová pri tom odmietla ponuku španielskej strany na udelenie tamojšieho občianstva alebo štatútu utečenca.
Západnú Saharu, ktorá je niekdajšou španielskou kolóniou, obsadili v roku 1975 marocké ozbrojené sily. Po dosiahnutí prímeria s Frontom Polisariom, bojujúcim za nezávislosť tejto oblasti, sa v roku 1991 OSN usilovala o vyhlásenie plebiscitu s cieľom rozhodnúť o budúcnosti regiónu. Tieto aktivity však doteraz stroskotávali na odpore marockej strany.
Medzinárodné spoločenstvo stupňuje tlak na Maroko, aby prípad vyriešilo, a očakáva sa, že Európsky parlament prijme nezáväzné vyhlásenie v prospech Haidarovej.
Delegácia Spojených štátov vo Washingtone rokovala s vysokými predstaviteľmi Maroka, uviedol španielsky denník El País na svojej internetovej stránke.