WASHINGTON/PODGORICA.
Colledge to povedal v máji 2008 pred členmi Kongresu USA. Ako tento týždeň potvrdil pre denník Dan, obchod s pašovaním cigariet sa ocitol v centre pozornosti verejnosti.
Svedectvá, ktoré sa proti Djukanovičovi objavili v Taliansku, "určite nie sú vymyslené alebo lživé," lebo vláda USA vo vyšetrovaní spolupracovala s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) aj s talianskym súdnictvom, podotkol Colledge.
Americký agent pred Kongresom tvrdil, že pašovanie tabaku v polovici 90. rokov určitý čas podporovala aj kolumbijská narkomafia, ktorá podľa neho Európu vnímala ako novú a dobrú destináciu na obchod z narkotikami.
"Už v roku 1999 talianska komisia na boj proti mafii identifikovala Albánsko ako významnú tranzitnú zónu na pašovanie tabaku do Talianska, ako aj niektoré krajiny Blízkeho východu. Medzitým, správy niektorých zdrojov potvrdzujú, že premiér Djukanovič zabezpečil právo na pašovanie niekoľkým ľuďom výmenou za významnú finančnú sumu," povedal Colledge.
"Za kľúčového človeka v pašovaní tabaku označil Djukanoviča aj líder pašovania cigariet na talianskej strane, s väzbami na neapolskú mafiu Camorra. On pred talianskym súdom tvrdil, že osobne rokoval s Djukanovičom o práve na pašovanie tabaku," dodal agent USA.
Ako pripomenul, Djukanoviča vo februári opäť zvolili za premiéra, čo znamená, že má právo na imunitu pred trestným stíhaním.