PRAHA, BRATISLAVA. „Sme prvý národ, ktorý vymrie priamym dôsledkom klimatických zmien,“ vyhlásil ešte v roku 2003 člen mikronézskej delegácie Joseph Komo na konferencii o klíme v Miláne.
Ubehlo šesť rokov, nový ekosummit v Kodani hrozí fiaskom a štát, ktorý sa rozprestiera na šesťsto ostrovoch, má ešte väčší strach, že ho zmyje stúpajúce more. Až taký, že lobuje proti rozšíreniu uhoľnej elektrárne aj na opačnom konci sveta – v Prunéřove na severe Čiech.
Otázka prežitia
Mikronézska štátna agentúra pre životné prostredie sa na české ministerstvo životného prostredia obrátila pred niekoľkými dňami v súvislosti s rozšírením tamojšej elektrárne. V liste žiada „cezhraničný proces posúdenia vplyvov na životné prostredie, do ktorého chce vstúpiť“.
Prunéřov
Uhoľná elektráreň v Prunéřove je najväčší producent skleníkových plynov v Česku a 18. najväčší v Európe. Jej podiel na celosvetových emisiách však je podľa ČEZ 0,01 0,02 % a po obnove sa ešte zníži.
Elektráreň je najväčším českým producentom skleníkových plynov. Tie podľa väčšiny klimatológov spôsobujú otepľovanie Zeme a topenie ľadovcov, ktoré zvyšuje hladinu oceánov.
Klimatické zmeny 107-tisíc Mikronézanov neohrozujú len zaplavením. „Búrky, ktoré sú častejšie a agresívnejšie ako kedykoľvek predtým, poškodili alebo zničili v posledných rokoch domovy polovice obyvateľov,“ napísala v roku 2004 francúzska novinárka Agnés Sinai.
Či ostrovanom pomôže práve Česko, je však neisté. Hoci české zákony cudzím krajinám umožňujú zapojiť sa do podobného posudzovania, Mikronézia sa ohlásila až v poslednej fáze. Pripomienky môže poslať, zapracované však budú len do záverov. „Rozhodne nechceme proces pozastavovať,“ povedal Hospodářským novinám poradca ministra Daniel Vondrouš.
Celosvetový precedens
Sporné je tiež to, nakoľko ostrovy ohrozuje práve 13-tisíc kilometrov vzdialený Prunéřov. Je len 18. najväčším zdrojom skleníkových plynov v Európe a po obnove sa podľa firmy ČEZ, ktorá ho realizuje, objem jeho emisií zníži. Druhá priečka v celosvetovom rebríčku producentov oxidu uhličitého na hlavu naopak patrí Spojeným štátom, s ktorými má mikronézska federácia blízke politické vzťahy.
Greenpeace napriek tomu mikronézsku iniciatívu privítala. „Ak Mikronézia uspeje, pôjde zrejme o celosvetový precedens, ktorý môže inšpirovať ďalšie krajiny,“ vyhlásila jej česká pobočka.