Väčšina obyvateľov malého mestečka krok vlády víta. Mal by pomôcť miestnej ekonomike.
THOMSON, BRATISLAVA. Oblasť je známa najmä pre pestovanie jedných z najlepších vodných melónov v Amerike. Malé mestečko Thomson v štáte Illinois sa však čoskoro preslávi aj inak.
Neďaleko brehu rieky Mississippi, na okraji kukuričného poľa, sa nachádza Thomsonské nápravné stredisko. Väzenie s kapacitou 1600 lôžok sa o pár mesiacov stane novým domovom pre desiatky podozrivých teroristov z Guantánama.
Do sto väzňov
Americká vláda v utorok oznámila, že kúpi štátnu väznicu 240 kilometrov od Chicaga, domovského mesta Baracka Obamu. Plánuje ju prerobiť na žalár s najprísnejšou ochranou a premiestniť do nej časť väzňov z Guantánama. Podľa neoficiálnych zdrojov by ich nemalo byť viac ako sto.
Americké médiá to označili za kľúčový krok pri pláne Baracka Obamu zatvoriť kontroverzné zadržiavacie centrum na Kube. To chcel prezident urobiť do januára 2010, no už aj sám priznal, že to nestihne.
Najťažšie pre Obamu bolo práve nájsť miesto v Amerike, ktoré väzňov prijme. Mnohí republikáni často hovoria, že to zníži bezpečnosť krajiny.
Väčšina zo 450 obyvateľov dediny Thomson, ktorí od podozrivých teroristov budú bývať len kilometer, však podľa amerických médií rozhodnutie víta. Obyvateľov v oblasti s vyše desaťpercentnou nezamestnanosťou lákajú najmä pracovné príležitosti, ktoré by mali vzniknúť. „Ak sa väznica neotvorí, zomrieme tu,“ hovorí pre Washington Post Tom Patel, ktorý tu pred tromi rokmi kúpil motel.
Superžalár prinesie prácu
Nápravné stredisko postavili v roku 2001. Doteraz však pre nedostatok väzňov väčšinou zívalo prázdnotou. Domáci, ktorí dúfali, že s väznicou príde aj práca, tak zostávali sklamaní.
Teraz by sa to malo zmeniť. Necelých sto väzňov by malo priniesť do oblasti zhruba tritisíc pracovných miest.
Obavy však pretrvávajú. Ako napísal v Chicago Tribune Jerry Hebeler, starosta mesta, vláda domácich upokojila. Väznica sa prestavia na najstráženejší žalár v Amerike, väzňov nebude môcť nikto okrem právnikov navštíviť, neprepustia ich na území Illinois, ani federálne súdy neprebehnú na území štátu. „A nikto ešte neušiel z najprísnejšie stráženého väzenia,“ dodal Hebeler.
Zvyšok Illinois už taký nadšený nie je. Podľa prieskumov 51 percent je proti umiestneniu zadržaných v ich štáte.
Čo sa stane s ostatnými väzňami na Guantáname, ešte nie je jasné. Asi 90 z vyše 200 zadržaných by Američania chceli prepustiť. Nevedia však nájsť krajinu, ktorá ich prijme. To teraz podľa AP zostáva jednou z najväčších prekážok k zatvoreniu väzenia.