BUDAPEŠŤ. Slovensko odmietnutím schôdzky zmiešanej medzivládnej slovensko-maďarskej komisie pre menšiny, ktorú maďarská strana iniciovala na dnes v Budapešti, jednostranne prerušilo rokovania o novele jazykového zákona.
Uviedol to dnes v Budapešti pre novinárov maďarský spolupredseda komisie a štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Vilmos Szabó. Podľa neho stredajšie rokovanie slovenskej vlády o vykonávacích predpisoch je za týchto okolností predčasné.
Ako povedal, slovenská strana v pondelok informovala o tom, že nepovažuje zvolanie schôdzky teraz za vhodné. Ďalšie rokovania by podľa nej mohli byť v novom roku.
Slovenská strana týmto krokom jednostranne prerušila rokovania, čo protirečí dohode premiérov zo schôdzky v maďarskom Szécsényi. Za danej situácie považuje Maďarsko za predčasné, aby 16. decembra slovenská vláda prijala vykonávacie predpisy k novele jazykového zákona, konštatoval Szabó.
Schôdzka premiérov zaväzuje
Maďarsko podľa jeho slov považuje za nutné ďalšie rokovania, vrátane vecných rokovaní s predstaviteľmi maďarskej menšiny na Slovensku.
Maďarský predseda poukázal aj na to, že premiéri Robert Fico a Gordon Bajnai 10. septembra v Szécsényi sa v 5. bode 11-bodového vyhlásenia zaviazali k akceptovaniu odporúčaní vysokého komisára pre menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v súvislosti s novelou jazykového zákona a jeho vykonávacích predpisov.
Vo veci novely jazykového zákona zmiešaná komisia pre menšiny rokovala podľa Szabóa trikrát, schôdzky však nepriniesli riešenie existujúcich problémov, rokovania neboli ukončené.
Ďalšie rokovanie na dnes sme iniciovali preto, že 4. decembra komisia prerokovala iba časť programu a slovenská vláda už v stredu 16. decembra chce prijať vykonávacie predpisy k novele, dodal.
Ako povedal, maďarská strana má výhrady k jazykovému zákonu v tom, že väčšinový jazyk je chránený proti menšinovému jazyku, menšiny núti k tomu, aby používal štátny jazyk, ktorý vlastne aj používa. V menšinách to vyvoláva neistotu a strach, zákon totiž umožňuje zažalovať príslušníka menšiny v súvislosti s používaním materinského jazyka, prípadne za nesprávne používanie štátneho jazyka a negatívom je aj zavedenie pokút.
Rokovania aj s účasťou tretej strany
Podľa predsedu plánované vykonávacie predpisy vnášajú do zákona aj niektoré nové prvky, ktoré novela zákona neobsahuje.
Sme pripravení na prerokovanie problémov na bilaterálnej úrovni a aj na trilaterálnej úrovni s predstaviteľmi OBSE. Kanceláriu vysokého komisára Knuta Vollebaeka sme informovali o zvolanej schôdzke, ako avizovali, boli by pripravení zúčastniť sa schôdzky, poznamenal.
Podľa jeho vyjadrenia jedine rokovania by znamenali riešenie. Domnievam sa, že to je národným záujmom oboch krajín. Je poľutovaniahodné, že nemôžeme pokračovať v rokovaniach. Záujmom oboch krajín sú dobré susedské vzťahy, ako aj to, aby menšiny žijúce v SR aj v Maďarsku sa necítili byť ohrozené v tom prípade, ak si chcú zachovať svoju identitu, chcú používať svoj materinský jazyk. Ak tieto problémy nevyriešime, budú poškodené aj dobré susedské vzťahy, uzavrel Szabó.
Nič sme neprerušili, tvrdí slovenská strana
Tvrdenia maďarského štátneho tajomníka sú neseriózne. "Ministerstvo zahraničných vecí SR kladie v komunikácii s partnermi dôraz na slušnosť a to isté očakáva od svojich partnerov. Preto s počudovaním a už aj miernymi obavami zaznamenávame najnovšie kroky Budapešti v prípade slovenského zákona o štátnom jazyku," uviedol dnes pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.
Tvrdenia štátneho tajomníka MZV MR Vilmosa Szaboa o jednostrannom prerušení rokovaní o novele jazykového zákona sú podľa Stana rovnako neseriózne ako bolo to, keď maďarská strana zverejnila informácie z dôvernej a ešte neukončenej diplomatickej komunikácie o návrhu termínu ďalšieho zasadnutia Zmiešanej komisie pre menšiny.
"MZV SR s dôraznom na slušnosť a serióznosť v susedských vzťahoch opäť opakuje, že v otázke uplatňovania jazykového zákona postupuje maximálne transparentne v súlade s dohodou premiérov zo Szécsény a v aktívnej spolupráci s hlavnou autoritou v tejto otázke, Úradom Vysokého komisára OBSE pre otázky národnostných menšín," uviedol Stano.
Slovensko je pripravené
"Rovnako sme pripravení diskutovať o jazykovom zákone na pôde Zmiešanej komisie v čase, ktorý bude slušne dohodnutý a bude vyhovovať obom stranám. Jedným z dôkazov nášho seriózneho prístupu je aj fakt, že nezrušíme deň pred obojstranne dohodnutým termínom spoločné zasadnutie tak, ako to urobila maďarská strana tento pondelok v prípade Zmiešanej komisie pre euroatlantickú integráciu a že z toho účelovo nevyrábame politickú kauzu," uzavrel Stano.
Budapešť chcela zorganizovať zasadnutie Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín k dnešnému dňu, s čím však Bratislava nesúhlasila. Zamietavé stanovisko tlmočila slovenská diplomacia v pondelok maďarskému veľvyslancovi v SR Antalovi Heizerovi.
"Sme kedykoľvek pripravení rokovať, keď je zaručený konštruktívny výsledok, čo v prípade tak narýchlo zvolaného zasadnutia, ako to chcelo Maďarsko teraz, nebolo možné," vysvetlil Stano pre TASR.
Maďarský spolupredseda komisie a štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Vilmos Szabó vyhlásil, že Slovensko odmietnutím schôdzky jednostranne prerušilo rokovania o novele jazykového zákona. Podľa neho je rokovanie slovenského kabinetu o vykonávacích predpisoch k zákonu za daných okolností predčasné.
Slovenské ministerstvo zahraničia reagovalo, že ide o vnútroštátnu právnu normu a vláda postupuje v súlade s dohodou s vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny Knutom Vollebaekom.