BARCELONA. Obyvatelia takmer 170 miest v severošpanielskom regióne Katalánsko sa v nedeľňajšom referende jednoznačne vyjadrili za odtrhnutie sa od Španielska a vytvorenie vlastného štátu.
Na otázku "Súhlasíte, aby sa Katalánsko stalo sociálnym, demokratickým a nezávislým právnym štátom a členom Európskej únie?" odpovedalo kladne 94 percent voličov. Sklamaním však bola účasť, ktorá sa pohybovala iba na úrovni 30 percent.
Ľudové hlasovanie však aj tak nemá nijakú právnu hodnotu, keďže pozvánku na voľby dostalo iba desať percent z viac ako siedmich miliónov obyvateľov Katalánska. Budúci rok by však mali nasledovať ďalšie referendá.
Organizátori chcú prostredníctvom týchto krokov poukázať na nálady panujúce v bohatom regióne. Katalánci chceli taktiež vyslať signál Ústavnému súdu, ktorý sa momentálne zaoberá katalánskym štatútom autonómie. Jeho verdikt totiž môže mať veľký dopad na separatistické ambície na Pyrenejskom polostrove, keďže o nezávislosť od vlády v Madride sa dlhé roky usilujú aj Baskovia.
Španielsko referendu odsúdilo
Španielska vláda spoločne s viacerými vplyvnými celoštátnymi denníkmi v pondelok odsúdila neoficiálne katalánske referendum, v ktorom sa obyvatelia vyslovili za odtrhnutie od zvyšku krajiny. "Hlasovanie si nezaslúži názov referendum... je to propagandistická akcia," vyhlásil podpredseda španielskej vlády Manuel Chaves. Výsledok podľa neho neodráža ani "pocity väčšiny Kataláncov", keďže účasť bola "veľmi nízka".
Pravicový denník La Razón vo svojom pondelkovom článku vyjadril podobný postoj, keď napísal, že hlasovanie "neodrážalo väčšinový názor obyvateľov! Podpredný denník El Mundo však priniesol odlišný názor: "Bolo by chybou domnievať sa, že to, čo sa stalo včera v Katalánsku, bolo obyčajnou fraškou," napísali noviny.
Katalánsko získalo autonómiu v rámci Španielska v roku 1932. Katalánci si riadili svoje financie, spravodlivosť, poľnohospodárstvo, vzdelanie, kultúru a zdravotníctvo. Autonómiu 7-miliónového regiónu zrušil generál Franco pred koncom občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 1936. Tisícky Kataláncov poutekali za hranice.
Po smrti Franca v roku 1975 žiadali katalánske politické strany obnovenie autonómie, čo sa aj stalo v decembri 1979 a pred troma rokmi štatút odsúhlasil aj španielsky parlament. Katalánsko má vlastný jazyk, školstvo aj políciu.