SYDNEY. nd.
Ochrancovia zvierat a spracovatelia mäsa kritizovali toto opatrenie nazvané úradmi ako "núdzová likvidácia". Fotografie z masového zabíjania tiav nie sú k dispozícii, úrady zakázali filmovať toto krviprelievanie, informuje agentúra DPA.
Koncom novembra ohrozovalo stádo asi 6000 divých tiav osadu Docker River s 350 obyvateľmi, prevažne z radov Aborigénov. Počas svojej zúfalej cesty pri hľadaní vody vnikli zvieratá do domov, otvorili prívody vody, zničili potrubia, klimatizačné zariadenia a spôsobili zastavenie prevádzky na letisku. "Ľudia sú väzňami vo svojich domoch. Keď deti vybehnú na cestu, hrozí im rozšliapanie," povedal šéf príslušného krajinského úradu David Ross pre televíziu ABC.
Pomocou vrtuľníka potom zahnali zvieratá asi 15 km ďalej od dediny. "A potom dostanú strelu do hlavy, do srdca a pľúc," vyhlásil vtedy hovorca samosprávneho okresu MacDonnell Shire.
V strednej Austrálii žije divoko približne jeden milión tiav, čo je vôbec najviac na svete. Ich počet sa za posledných sedem rokov zdvojnásobil.