Štokholm/Helsinki 15. apríla (TASR) - Štyria švédski humanitárni pracovníci sa v nedeľu vrátili z letiska Bena Guriona v Tel Avive, keď im úrady židovského štátu zakázali vstup do krajiny. Pracovníkom, ktorí viedli projekty určené na pomoc Palestínčanom, odmietli možnosť kontaktovať švédskeho konzula v Izraeli.
Podľa dnešného vydania švédskeho denníka Dagens Nyheter nechali izraelské úrady ležať lekára Larsa Jerdéna na podlahe lietadla a kopali doňho. Lars Jardén je vedúcim troch projektov v Gaze a na západnom brehu Jordánu. Projekty sa týkajú lekárskej starostlivosti pre deti, matky a školy.
"Určite nie sme žiadne teroristické tety, ale dospelí usporiadaní ľudia, ktorí pracujú na dlhodobých humanitárnych projektoch. A o projekte, ktorý riadim - detská knižnica a prípravná škola, sa mala teraz v máji urobiť záverečná správa a ja som skutočne potrebovala stretnúť tých, ktorý na tom pracujú," tvrdí humanitárna pracovníčka Margareta Sjöbergová.
Podľa denníka Dagens Nyheter prispievajú na projekty cez organizáciu Sida i švédski daňoví poplatníci. Sida podporuje humanitárne akcie sumou 18 miliónov švédskych korún, čo je asi 81 miliónov slovenských korún.
(spolupracovník TASR Michal Lacza) dem