OSLO, KÁBUL. Oznámila to dnes nórska tlačová agentúra NTB.
Nórsky diplomat prevzal úrad v roku 2008. Dôvody jeho odstúpenia nie sú známe. Šéf misie v Afganistane požiadal Pan Ki-muna o premiestnenie s tým, že v tomto rozhodnutí nie je "žiadna dráma", keďže jeho funkčné obdobie sa o niekoľko mesiacov skončí. Zároveň uviedol, že jeho rozhodnutie nesúvisí s nedávnou kritikou.
Eide utŕžil obrovskú kritiku po zmanipulovaných prezidentských voľbách v Afganistane z 20. augusta tohto roka. Jeho bývalý zástupca, Američan Peter Galbraith, mu vyčítal zlý spôsob riešenia volebných podvodov pri kontroverznom hlasovaní. Galbraith sa zasadzoval po voľbách za širšie preverenie volebných podvodov ako Eide.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nato Galbraitha začiatkom októbra prepustil - "v najlepšom záujme" - z misie OSN v Afganistane (UNAMA).
Informovala agentúra DPA.