BUDAPEŠŤ. Maďarská vláda je nespokojná s vývojom trojstranných rokovaní Maďarska, Slovenska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo veci novely jazykového zákona v SR. Chce preto zvolať mimoriadnu schôdzu zmiešanej slovensko-maďarskej medzivládnej komisie pre menšiny, uviedla dnes maďarská tlačová agentúra MTI.
Maďarskí vládni predstavitelia tvrdia, že aj skúsenosti poslednej schôdzky komisie svedčia o tom, že "rokovania neprebiehajú v duchu dohody premiérov zo Szécsényu". Obavy, ktoré sa viažu k diskriminačným prvkom novely jazykového zákona, nie sú rozptýlené, pričom slovenská strana chce už ukončiť rokovania, píše agentúra, odvolávajúc sa na nemenované vládne zdroje.
Podľa MTI by maďarská vláda chcela, aby mimoriadne zasadla zmiešaná komisia ešte pred 16. decembrom, pretože slovenský parlament mieni - ako píše maďarská tlačová agentúra - v ten deň prijať vykonávacie predpisy novely, ktoré na základe informácií z kruhov maďarskej vlády v budúcnosti spôsobia viac problémov, než ich vyriešia.
Agentúra pripomína, že štátny tajomník úradu vlády zodpovedný pre menšiny a národnú politiku Ferenc Gémesi po poslednej schôdzke zmiešanej komisie pre menšiny novinárom povedal, že "Maďarsko dostalo vecné odpovede na základné otázky, ktoré sú preň dôležité, iba v skromnej miere".
"Ministerstvo zahraničných vecí SR so značným počudovaním sleduje únik informácií o komunikácii, ktorá má na základe slušnosti a diplomatických zvyklostí v tejto fáze byť len medzi naším a maďarským ministerstvom - to je podstata každej nóty a diplomatickej komunikácie slušných a vyspelých partnerov," reagoval dnes na správu MTI rezort slovenskej diplomacie prostredníctvom svojho hovorcu Petra Stana.
Dodal, že v diplomatickej praxi je slušné a obvyklé vyjadrovať sa o obsahu nóty až potom, keď je doručená adresátovi a ten na ňu pošle odpoveď. "Slovenská odpoveď do Budapešti ešte neprišla, pripravujeme ju, a my ju samozrejme odkomunikujeme slušným a štandardným spôsobom najskôr partnerovi a potom sa o jej obsahu môžeme vyjadriť verejne," zdôraznil Stano.
Na margo agentúrnej správy MTI zároveň uviedol, že obsahuje viacero nepresností. "Napríklad to, že vykonávací predpis k jazykovému zákonu schvaľuje parlament - hoci v skutočnosti je to vláda - a podobne," spresnil Stano, dodajúc, že MZV SR dúfa, že tieto nepresnosti nie sú účelové.