PROSPERIDAD. Vyhlásenie prišlo v čase, keď ich skrýšu v horách obkľúčili stovky príslušníkov bezpečnostných síl. Hneď na to však únoscovia prepustili 10 osôb.
Dva dni trvajúca rukojemnícka dráma je posledným incidentom vo filipínskom odľahlom regióne Mindanao po nedávnej masakre, ktorá šokovala krajinu a pre ktorú vláda vyhlásila v provincii stanné právo.
"Zabijem tých rukojemníkov, ak sa polícia pokúsi o ich záchranu," uviedol líder ozbrojencov Ondo Perez pre novinára tlačovej agentúry AFP, ktorý sa k nemu dostal spolu s vládnou vyjednávačkou. Avšak krátko na to Perez prepustil 10 z jeho 57 rukojemníkov. Ako informovala vyjednávačka Josefina Bajadeová, išlo o deväť žien a jedného chlapca.
Podľa úradov ozbrojenci sú členovia klanu Manobo a na výmenu za rukojemníkov požadujú, aby boli zrušené mnohé obvinenia proti nim, medzi ktorými je aj obvinenie z vraždy. Perez so samopalom v ruke, v gumákoch, krátkych nohaviciach a roztrhanom tričku dal úradom na splnenie jeho požiadaviek vrátane zrušenia zatykačov naňho a na jeho 15-člennú skupinu jeden týždeň. Chce tiež, aby odzbrojili jeho súperiaci klan, s ktorým sa klan Manobo sporí o pozemky.
Ozbrojenci pôvodne vo štvrtok ráno uniesli zo školy a susedných domov v malej farmárskej dedine na predmestí Prosperidadu, hlavného mesta provincie Agusan del Sur, 75 ľudí. Bajadeová však krátko na to dosiahla prepustenie 18 rukojemníkov, z toho 17 detí.
V zajatí sa stále nachádza 47 ľudí - väčšinou ide o farmárov a obyvateľov dediny, ale podľa miestnych úradov tiež o riaditeľa školy. Držia ich v opustenej chatrči ukrytej v horách vo vzdialenosti asi dva kilometre od napadnutej dediny.
Mindanao, ktorá tvorí južnú tretinu krajiny, je mimoriadne nebezpečná časť Filipín. Okrem komunistických bojovníkov tu od 70. rokov bojujú za nezávislosť moslimskí povstalci. Tieto boje si už podľa armádnych údajov vyžiadali viac ako 150 tisíc ľudských životov. Únosy za výkupné a ďalšie zločiny tu však vykonávajú aj iné skupiny, ktoré nemajú žiadne styky s komunistami ani s moslimskými rebelmi.