BONN. Za princípy sociálnej trhovej ekonomiky ako jediné východisko zo súčasnej hospodárskej a finančnej krízy a za úspech kodanského klimatického summitu OSN sa vyslovili delegáti dvojdňového kongresu Európskej ľudovej strany (EPP), ktorý sa dnes skončil v Bonne.
Predstavitelia 74 kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán z 38 štátov Európy vrátane Slovenska rozhodli na kongrese o personálnom obsadení vedúcich postov EPP. Jej staronovým predsedom sa ešte v stredu stal belgický expremiér Wilfried Martens.
Spomedzi 16 kandidátov na podpredsedícky post uspeli v dnešných voľbách Peter Hintze (Nemecko), Michel Barnier (Francúzsko), Antonio Tajani (Taliansko), Viktor Orbán (Maďarsko), Mario David (Portugalsko), Jacek Saryusz-Wolski (Poľsko), Corien M. Wortmannová-Koolová (Holandsko), Jyrki Katainen (Fínsko), Enda Kenny (Írsko) a Rumjana Ťelevová (Bulharsko).
Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ skončil v hlasovaní jedenásty. "Na zvolenie mu chýbalo 24 hlasov, čo bol dosť tesný výsledok, keďže tých delegátov bolo veľmi veľa. Znamená to, že ak by niektorý z tých desiatich podpredsedov nemohol vykonávať svoju funkciu, tak pán Figeľ by sa automaticky stal podpredsedom," uviedol pre TASR hovorca KDH Martin Krajčovič.
Prítomní sa v záverečnom dokumente vyslovili aj za pravidlá, ktoré sa budú opierať o etické, respektíve morálne hodnoty reprezentované EPP.
Delegáti sa v súlade s očakávaním obrátili s výzvou aj na kodanský klimatický summit OSN a označili prípravu nových pravidiel nahradzujúcich Kjótsky protokol nielen za najdôležitejší cieľ, ale aj za zásadnú politickú a morálnu povinnosť. Fakt, že sa zabráni vážnym dôsledkom nebezpečných klimatických zmien, by mohol byť aj príspevkom k trvalému hospodárskemu rastu, vytvoreniu pracovných príležitostí a tým aj urýchleniu oživenia ekonomiky po kríze.
Medzi dokumentmi, ktoré prijali delegáti, je aj podnet na vypracovanie kontinentálnej stratégie v záujme zlepšenia postavenia a zlepšenia integrácie európskych Rómov.