OSLO. Tá bude stáť nórsku vládu okolo 92 miliónov korún (10,9 milióna eur), čo je viac než desaťnásobok sumy, ktorú dostane Obama v rámci prestížneho ocenenia.
Nad hotelom, kde čerstvý laureát prespí, krúžia dva vojenské vrtuľníky, zatiaľ čo ďalšie lietajú nad mestským centrom. Pozdĺž chodníkov na hlavných triedach v Osle rozmiestnili zátarasy a zmobilizovali 2000 až 2500 policajtov. Nórsko ako krajina schengenského priestoru navyše obnovila kontroly na hraniciach. Bezpečnosť amerického prezidenta majú zaručiť aj protilietadlové strely, ktoré rozmiestnili okolo hlavného mesta a tamojšieho letiska.
Obama priletel do Osla spoločne s manželkou Michelle, aby sa osobne poďakoval za nečakané udelenie ceny, ktoré vyvolalo vo svete rozporuplné reakcie. Podľa predstaviteľa Bieleho domu Jona Favreaua, ktorý má na starosti prezidentove prejavy, počas vystúpenia spomenie aj často zdôrazňovaný paradox, že získal Nobelovu cenu za mier napriek úlohe najvyššieho veliteľa vo vojnách v Afganistane a Iraku. Cenu si navyše prevezme iba týždeň potom, ako rozhodol o vyslaní ďalších 30 tisíc vojakov do Afganistanu.
Podujatia súvisiace s udeľovaním Nobelových cien obvykle trvajú tri dni, Obama však v Nórsku strávi iba niečo vyše 24 hodín, pričom vynechá tradičnú večeru s kráľom i piatkový koncert na jeho počesť. Takisto neusporiada tlačovú konferenciu a neposkytne rozhovor pre kanál CNN, čo mu umožní vyhnúť sa nepríjemným otázkam.