Strana európskych socialistov dva dni v Česku diskutovala, ako opäť vyhrávať voľby. Stále to nevie.
PRAHA. Dostali lístok na MHD, poháre z recyklovaného plastu a ceruzky zo škrobovej múčky. Kúrilo sa menej a kvety nahradili rastliny v kvetináčoch. Ôsmy kongres Strany európskych socialistov (PES) v Prahe bol „bezuhlíkový“. Vraj pre podporu klímy.
Ekológia ako zásterka
Český komentátor a znalec európskej ľavice Martin Hekrdla naznačil, že ekológia bola pre kongres PES zásterkou. „Podozrievam dirigentov PES, že pondelkový začiatok kongresu v Prahe načasovali na deň otvorenia klimatického summitu v Kodani,“ napísal Hekrdla v ľavicovom denníku Právo. Za ekomarketingom je podľa neho snaha zakryť vlastné problémy. Hlavne s popularitou.
Pomenovať sa to nebál ani hostiteľ 28 členských strán PES a šéf českých sociálnych demokratov Jiří Paroubek. Svojou otvorenosťou kolegov zaskočil. „Až na svetlé výnimky nevíťazíme a dokonca prekvapivo získavajú podporu konzervatívne či dokonca liberálne strany,“ povedal Paroubek v prejave.
Jeho slová sedia. Z 27 štátov Európskej únie vládne ľavica len v siedmich. V júnových voľbách do europarlamentu skončila opäť na druhom mieste za Európskou ľudovou stranou. V porovnaní s rokmi 1979 až 1999, keď boli najväčšou frakciou, sú socialisti na dne. Pravica vedie.
Hľadá sa ľavicový Cameron
Príčin je viac. Chýbajú im charizmatickí lídri ako šéf britských konzervatívcov David Cameron či nemecká kancelárka Angela Merkelová. Krízu, ktorá by im mala získavať voličov, dokázala pravica proti nim otočiť. Protikrízovými balíčkami im zobrala ich tradičnú doktrínu silného štátu.
Podla niektorých sú socialisti obeťou úspešných lídrov. „Tí boli takí silní, že im nejaký čas potrvá, kým nájdu nových,“ hovorí Marek Rybář z Katedry politológie na Univerzite Komenského. „Tony Blair bol taký charizmatický, že nikto iný pri ňom nevyrástol,“ dodal politológ.
Slovenský Smer ako vzor?
Najčastejšie na kongrese znelo heslo „Ľudia na prvom mieste“ a najpopulárnejšie boli útoky na kapitalizmus. „Medzinárodný kapitalizmus i agresívne špekulácie nesmú pokračovať a treba s nimi skoncovať,“ vyhlásil šéf socialistov v europarlamente Martin Schulz. Zožal búrlivý potlesk.
Nápady, ako sa vrátiť na vrchol, však kongres nepriniesol. Najoslavovanejšia bola dohoda, že ľavica príde o päť rokov s vlastným kandidátom na šéfa Európskej komisie. Aj toho, podobne ako novú funkciu prezidenta, majú teraz pravičiari.
V pražskom Priemyselnom paláci zazneli aj také názory, či riešením nie je populizmus. „Mali by sme riešiť a hovoriť o problémoch tak, aby rozumeli bežní ľudia,“ povedal to diplomatickejšie pre SME šéf PES Paul Nyrup Rasmussen. „A to robí aj slovenský premiér Robert Fico,“ dodal dánsky premiér.
Autor: Z Prahy od nášho redaktora Pavla Szalaia