PEKING. Informovala o tom dnes Medzinárodná kampaň pre Tibet (ICT) so sídlom vo Washingtone.
Tashiho Dhondupa zatkli minulý týždeň v reštaurácii v meste Si-ning, metropole čínskej provincie Čching-chaj, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti historického územia Tibetu.
Spevák (30) v októbri vydal nový album s názvom Mučenie bez rán so skladbami vyjadrujúcimi bolesť nad situáciou v Čínou kontrolovanom himalájskom regióne. Jedna z piesní vyzýva čínske úrady, aby povolili návrat dalajlámu, exilového duchovného vodcu Tibeťanov. Od októbra sa predali už tisíce exemplárov albumu.
Polícia nakrátko zadržala Dhondupa aj v septembri 2008, keď strávil vo väzbe sedem dní. Spevák vtedy čelil obvineniam z "kontrarevolučného obsahu" piesne o tibetskom povstaní proti čínskej vláde z roku 1959.
Organizácia ICT v tejto súvislosti upozornila na zvýšené riziko zatýkania, ktoré hrozí tibetským umelcom a spisovateľom od marca 2008, keď polícia potlačila protičínske protesty v mnohých tibetských regiónoch.
Za mrežami je 94 účastníkov júlových nepokojov
Úrady v čínskom regióne Sin-ťiang zatkli 94 ľudí, ktorí boli na úteku po krvavých júlových nepokojoch. Informovala o tom v stredu štátna spravodajská agentúra Sin-chua. Zadržali ich v rámci mesiac trvajúcej operácie zameranej proti 66 kriminálnym gangom, počas ktorej bolo celkovo zatknutých až 382 osôb, uviedla Sin-chua. Podľa jej údajov bola novembrová zásahová akcia zameraná na "upevnenie stability a elimináciu bezpečnostných rizík". Akej národnosti boli zatknutí, agentúra neuvádza.
Táto správa naznačuje, že prenasledovanie a trestanie účastníkov júlových udalostí zďaleka neskončilo. Čína už popravila v súvislosti s etnickými zrážkami deviatich Ujgurov a ďalších ôsmich odsúdila na trest smrti. Desiatky ďalších musia stráviť rôzne dlhú dobu za mrežami.
Počas násilných protestov regionálneho väčšinového etnika Ujgurov proti chanskému čínskemu obyvateľstvu, ktoré vypukli 5. júla v meste Urumči, prišlo o život takmer 200 ľudí a zranenia utrpelo 1 600 ďalších. Medzi obeťami boli podľa čínskych úradov najmä príslušníci chanského etnika. Polícia zadržala počas nepokojov najmenej 700 ľudí.
Ujgurovia sú zväčša moslimského vierovyznania a čínska vláda boj proti nim označuje za súčasť boja proti terorizmu. Zahraničné ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že boj proti terorizmu je pre Peking len zámienkou na to, aby sa mohol vyrovnať s nepohodlnou menšinou, ktorá sa bráni proti násilnému potláčaniu svojej kultúry a tradícií.
sita