
FOTO – ARCHÍV
Tieňového ministra financií HZDS Ivana Kiňa si väčšina ľudí pamätá ako prezidenta vtedy ešte štátnej banky, Slovenskej sporiteľne. Bol ním počas tretej vlády Vladimíra Mečiara, teraz robí audítora v súkromnej spoločnosti. Do hnutia vstúpil až v roku 1998, po voľbách: „Keď sa mu väčšina takzvaných verných členov obracala chrbtom.“
S Mečiarom však nemá užší, bližší priateľský vzťah: „Je len veľmi málo ľudí v HZDS, ktorí si s pánom Mečiarom tykajú, ja k nim nepatrím.“
So straníckym tričkom už má skúsenosti: „Za bývalého režimu som zastával pomerne vysokú funkciu, kde sa predpokladala stranícka príslušnosť.“
Napriek tomu, že bol bankárom s pravdepodobne slušným príjmom, hnutie finančne nesponzoruje: „Patrím medzi vrcholových funkcionárov strany, z čoho pre mňa vyplýva povinnosť platiť aj vyššie členské ako radoví členovia. To je môj rozhodujúci finančný príspevok.“
Naopak, za prácu pre hnutie peniaze nedostáva: „Ba pôsobenie v tejto funkcii vyžaduje značné finančné náklady.“
Prvé dôležité opatrenie, ktoré by po prípadnom nástupe na ministerstvo urobil, vie pomenovať už dnes: „Dal by som si vymaľovať pracovňu.“ (Smiech.)
Ak by mal niekoho zo súčasnej vládnej koalície pochváliť, bol by to: „Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ. Je to muž na správnom mieste.“
Ako jediný z oslovených tieňových ministrov nemienil konkrétne zverejniť svoje majetkové pomery: „Nemám problém s preukazovaním majetku svojej rodiny. Od roku 1991 podnikám a platím vysoké dane. Počas pôsobenia súčasnej vlády boli u mňa ako u fyzickej osoby vykonané dokonca dve daňové kontroly. Každému prekáža akýkoľvek zásah do súkromia jeho rodiny, ale politik sa s tým musí zmieriť. Nemám problém so zverejnením svojho majetkového priznania. Bude však spracované podľa novely zákona do 31. októbra tohto roku. Potom sa na mňa obráťte.“
Za jednu zo svojich zásadných chýb považuje nedodržiavanie životosprávy: „Som nočný typ. Na prácu a na rokovania sa viem maximálne sústrediť najmä v noci, čo má negatívne následky pre zdravie a životný režim.“ (rom)
Fiktívna situáciaOtázka SME: V čase, keď budete ministrom financií, bude právoplatne odsúdený váš rodinný príslušník za daňový podvod. Čo urobíte?
Odpoveď Kiňa: „Je to naozaj hypotetická otázka, na ktorú momentálne neviem odpovedať. Okrem iného by som určite odstúpil z funkcie ministra.“