TEHERÁN. Desiatky ľudí na motocykloch obkľúčili v utorok budovu, kde sa nachádza kancelária opozičného lídra Míra Hosejna Músavího, a zabránili mu odísť, informoval zdroj blízky Músavímu a jeho internetovému portálu.
Všetky vchody do Akadémie umení v centrálnej časti Teheránu, ktorej Músaví šéfuje, obkľúčili motocyklisti, uviedol pre tlačovú agentúru AFP zdroj pracujúci v budove. O incidente informoval aj Músavího internetový portál Kaleme.com s tým, že motorkári proti nemu vykrikovali rôzne heslá.
"Dôvodom blokovania východnej a západnej brány je zabrániť mu dostať sa von," uviedol zdroj s tým, že "nedošlo k žiadnej bitke či konfrontácii". "Ostatným zamestnancom dovolili odísť. Požiadali sme políciu, aby prišli rozohnať dav, ale veľa policajtov neprišlo," vysvetlil zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.
Podľa Kaleme.com dav tvorilo asi 30 až 40 motocyklistov v civilnom oblečení. Músaví, ktorý rozhneval niektorých iránskych zástancov tvrdej línie tým, že spochybnil výsledky prezidentských volieb, v ktorých vyhral úradujúci prezident Mahmúd Ahmadínedžád, sa podľa portálu k davu motocyklistov priblížil a povedal: "Máte svoju úlohu. Splňte svoju misiu... udrite ma, zabite ma alebo sa mi vyhrážajte!" Músaví sa vrátil do svojej kancelárie a zostal tam.
V pondelok skupina žien napadla Músavího manželku, keď sa zúčastnila na protivládnej demonštrácii pri príležitosti Dňa študentov. Manželka opozičného lídra Zahra Rahnavardová, ktorá je profesorkou na Teheránskej univerzite, sa mala zúčastniť na slávnosti pri príležitosti sviatku študentstva, keď k nej pristúpili útočníčky a napadli ju, informovali svedkovia incidentu. "Príslušníci bezpečnosti jej pomohli opustiť areál školy, ale títo ľudia ju prenasledovali a zblízka na ňu nastriekali slzotvorný sprej," vysvetlil zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.
Sporné júnové voľby vyvolali v krajine masové protesty, ktoré vláda v lete násilne potlačila. O život prišlo niekoľko desiatok demonštrantov a ďalšie stovky až tisíce polícia zadržala. Väčšinu zatknutých úrady prepustili. Vo väzbe stále sedí približne 200 aktivistov a takmer 140 postavili pred súd.