
FOTO SME - ROMAN KRPELAN
Tieňový minister vnútra Hnutia za demokratické Slovensko Ľuboš Lackovič dostal ponuku od Vladimíra Mečiara. Miesto v tieňovom kabinete mu ponúkol telefonicky: „Bunky sa mi zarojili v hlave, ale príliš dlho som nerozmýšľal. Bral som to ako príležitosť, česť a ocenenie.“
Dnes už je aj poslancom parlamentu, miesto Jozefa Kalmana: „Rozhodovalo sa s ohľadom na regióny, odkiaľ bol poslanec, ktorý odchádza, aj podľa toho, kto je k dispozícii.“
Ak ho spolustraníci navrhnú aj na tohtoročnú kandidátku, rád prijme: „Richtárom som už dlho.“
Ako primátor Považskej Bystrice pritom zarába viac než poslanec.
HZDS, Mečiar, Elektra
Politicky sa začal angažovať až v roku 1993, patrí k spoluzakladateľom HZDS: „Dodnes mám odložený preukaz z číslom dvanásť.“
Mečiara považuje za človeka, ktorý má zmysel pre humor a vie sa uvoľniť aj pri ťažkých rokovaniach: „Tí, čo sa ocitnú v Mečiarovej blízkosti, vedia, že odľahčené situácie nastávajú často. Je dobrým psychológom.“
Predpokladá, že by mohol byť nielen tieňovým, ale aj reálnym ministrom vnútra? „Podľa tradície nebol ešte nikdy tieňový minister aj skutočným.“
Napriek tomu, že v strane je niekoľko exministrov tohto rezortu vrátane Mečiara, nikto mu žiadne školenie nedal: „Metóda hoď do vody a plávaj sa uplatnila aj v tomto prípade.“
Za túto funkciu nedostáva žiadne peniaze: „Ako vyšší funkcionár strany si platím vyššie príspevky. Prispievam aj do rozpočtu miestnej organizácie v Považskej Bystrici.“
Odhadol by cenu penziónu Elektra? „Ako súdny znalec môžem povedať, že päť miliónov by som za to pred rekonštrukciou nedal.“
Priznáva, že privatizácia je bolesťou Slovenska: „Čítal som niekde, že privatizácia je prekliatím. Je to do bodky platné tak pre Mečiarovu, ako aj Dzurindovu vládu.“
Do politiky sa v minulosti podľa neho zbytočne miešali emócie: „Z toho vznikali aj reakcie typu víťaz berie všetko, revanš a dovedieme kone k prameňu, nech sa napijú.“
Z politikov dnešnej vládnej koalície by pochválil ministrov Kukana a Stanka.
Z montérok do obleku
Ľubomír Lackovič nemá ako parlamentný nováčik problém s preukázaním svojho majetku. V roku 1990 si začal sám stavať rodinný dom s rozpočtom štyristošesťdesiattisíc korún, za osem rokov výstavby ho to stálo trikrát toľko.
„Okrem toho máme s manželkou v bezpodielovom vlastníctve trojročný Volkswagen Passat, na lízing. Manželka podniká a má štvrtinový podiel vo dvoch eseročkách.“
Okrem spoločného vlastníctva všetkého, čo majú, sa s manželkou spoločne radia aj v zásadných životných rozhodnutiach.
„Napríklad o mojom politickom pôsobení sme hovorili veľa, najmä vtedy, keď som sa rozhodol odísť z výroby, vyzuť čižmy, obliecť sa do obleku a dať si pod krk kravatu.“
Ani jeden z nich tomu druhému toto rozhodnutie zatiaľ nevyčítal. Lackovič dostane po dvoch mesiacoch roboty v parlamente normálne, šesťmesačné odstupné.
ROMAN KRPELAN
Tieňoví ministri nevládnych strán na IV. strane
Fiktívna situáciaOtázka SME: Ako minister vnútra sa dozviete, že váš priamy príbuzný porušil zákon, bol právoplatne odsúdený a má ísť do väzenia. Čo urobíte?
Odpoveď Lackoviča: „Napriek tomu, že človek s tým nemá nič spoločné a neprevinil sa, by som, samozrejme, vyvodil osobné politické dôsledky.“