MONS. Po schôdzke vojenských predstaviteľov krajín zapojených do operácie ISAF v Afganistane o tom dnes informoval generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Tento krok nasledoval po politických prísľuboch o posilách, ktoré zazneli minulý týždeň na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli. Spojené štáty predtým oznámili, že svoj kontingent v Afganistane zvýšia o dodatočných 30.000 vojakov.
"Okrem 30.000 vojakov z USA prisľúbili spojenci NATO a partneri vyslať takmer 7000 ďalších vojakov pre túto misiu," uviedol Rasmussen vo vyhlásení. Stretnutie vojenských predstaviteľov sa dnes konalo vo veliteľstve NATO v belgickom Monse.
Medzi štátmi, ktoré posilnia svoje jednotky, je aj Slovensko. Malo by ísť až o takmer zdvojnásobenie doterajšieho počtu i o zrušenie niektorých obmedzení týkajúcich sa doterajšej pôsobnosti.
"Máme tiež jasné signály o dodatočných príspevkoch, ktoré by mali prísť v roku 2010 a ktorými by celkový príspevok mimoamerických členov misie narástol na viac ako 7000," konštatoval ďalej šéf aliancie.
Nárast posíl sa dá očakávať po londýnskej konferencii o Afganistane z 28. januára, na ktorú niektoré krajiny, najmä Francúzsko a Nemecko, čakajú pred rozhodnutím o zvýšení počtu svojich vojakov.
Misia NATO v Afganistane (ISAF) má v súčasnosti zhruba 83.500 vojakov z 28 členských štátov aliancie a ďalších 16 krajín, ako je Austrália či Južná Kórea.
900 vojakov vyšle aj Gruzínsko
Gruzínsko vyšle do Afganistanu na budúci rok viac ako 900 vojakov, čím posilní medzinárodné sily pod vedením USA. Prezident Michail Saakašvili to dnes povedal na stretnutí s veliteľom amerických vzdušných síl v Európe Rogerom Bradym.
Americký generál sa poďakoval Saakašvilimu za "úžasnú" podporu zo strany kaukazskej republiky.
Gruzínsko už tento rok vyslalo do Afganistanu 170 vojakov. Predtým prispelo svojimi vojakmi k medzinárodným silám pod vedením USA v Iraku.
tasr/ap