BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Okrem politickej a ekonomickej krízy má Rumunsko na pleciach ďalší problém. Nedeľné druhé kolo volieb, ktoré malo rozhodnúť o tom, kto ho najbližších päť rokov povedie, sa skončilo tak tesne, že o víťazstve hovoria obaja kandidáti.
Tri prieskumy pri východe z volebných miestností uskutočnené dve hodiny pred ich zatvorením pripisovali víťazstvo opozičnému protikandidátovi, lídrovi sociálnych demokratov Mirceaovi Geoanovi. Nad pravicovým prezidentom Traianom Basescom mal zvíťaziť rozdielom maximálne 3,2 percenta.
Jeden prieskum však hovoril o remíze 50 k 50 percentám. Navyše, interval chyby je pri takýchto prieskumoch jedno percento, takže Geoanovo víťazstvo jednoznačne potvrdia až oficiálne výsledky. Tie zverejnia dnes.
Dvaja kandidáti aj víťazi
Za víťaza sa však už večer po zatvorení volebných miestností označili obaja kandidáti. Ich tímy hlasy sčítavali súčasne s volebnými komisiami.
„Správne sčítanie hlasov ukázalo, že som porazil Geoanu,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters prezident Basescu.
Kandidáti
Mircea Geoana (51), šéf sociálnych demokratov, bol favoritom volieb. Za dlhoročným diplomatom stojí široká koalícia. Traian Basescu (58), súčasný prezident, kandidoval na antikorupčnej platforme. Kritici mu vytýkajú, že agresívnym politickým štýlom rozdelil spoločnosť
„Spolu sme víťazili,“ povedal zase podľa Reuters Geoana, ktorého podporovali aj národní liberáli. „Toto je pre rumunskú demokraciu prekrásna noc,“ dodal ľavicový šéf senátu.
Situácia podľa serveru HotNews.ro pripomína predchádzajúce prezidentské voľby v roku 2004, ktoré sa skončili tesným víťazstvom Basesca.
Diaspóra za Basesca?
Včera večer mali agentúry vydať ešte jedny výsledky prieskumov pri východe z volebných miestností, ktoré zahrnú celý hlasovací deň. Ústredná volebná komisia bude čakať aj na hlasy zo zahraničia. Tie sa v minulých voľbách priklonili na stranu Basesca.
Je pravdepodobné, že ak bude aj oficiálny výsledok taký tesný, strana, ktorá prehrala, bude tvrdiť, že voľby boli zmanipulované. Stalo sa to už po prvom kole.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá voľby v Rumunsku sleduje, však vtedy skonštatovala, že prebehli v súlade so zákonom.
Tohtoročné prezidentské voľby označili politici aj analytici za jedny z najdôležitejších za posledných 20 rokov. Krajina je v hlbokej ekonomickej aj v politickej kríze. V októbri sa vláde nepodarilo v parlamente získať dôveru. Pre krízu sa nezamestnanosť od začiatku roka zvýšila na dvojnásobok – 7,1 percenta.
Záchranná pôžička
Ktokoľvek vyhrá, bude môcť na záchranu ekonomicky 22-miliónovej balkánskej krajiny použiť 20 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu (MMF). Nedostane ju však, kým nebude mať stabilnú vládu, ktorá zníži deficit budúcoročného rozpočtu z tohtoročných 7,3 na 5,9 percenta. Premiéra, za ktorým je aj väčšina v parlamente, má vybraného Geoana. Podmienky MMF by zase podľa analytikov dokázal lepšie splniť pravičiar Basescu.