Caracas 14. apríla (TASR) - Venezuelský prezident Hugo Chávez sa v noci nadnes, dva dni po vojenskom prevrate triumfálne vrátil do úradu. Pri príchode do prezidentského paláca v Caracas populistický vodca zdravil dav svojich stúpencov zdvihnutými päsťami.
"Som stále ohromený. Stále sa prispôsobujem," vyhlásil Chávez v prejave k národu po tom, ako vrtuľníkom priletel do paláca zo zajatia na venezuelskom ostrove v Karibiku, poslednom z piatich miest, kde ho zadržiavali.
"Neprišiel som s nenávisťou v srdci, musíme však urobiť rozhodnutia a dať veci do poriadku," uviedol Chávez v živom televíznom prenose. Tisíce Venezuelčanov zaplnilo ulice pred bránami paláca a oslavovalo jeho návrat spevom štátnej hymny.
V závratnom slede udalostí Cháveza v piatok zosadilo vrchné velenie venezuelskej armády, ktoré tvrdilo, že prezident odstúpil pod tlakom po tom, ako nariadil strieľať do davu opozičných demonštrantov, pričom zahynulo najmenej 16 ľudí.
Hneď v piatok zložil prísahu dočasný prezident Pedro Carmona, len aby deň na to odstúpil kvôli rozsiahlym pouličným protestom a odporu viacerých armádnych predstaviteľov, ktorí odmietli pokračovať v pláne a nesúhlasili v jeho menovaním.
Chávezov viceprezident Diosdado Cabello v sobotu oznámil, že Carmona a jeho prívrženci budú súdení za zosnovanie vojenskej vzbury. Podľa jeho slov zadržali viac než 100 príslušníkov armády.
Najmenej 25 osôb zahynulo a stovky utrpeli zranenia pri nepokojoch, ktoré nasledovali po zosadení Cháveza. Ten obvinil políciu z použitia brutálnej sily a streľby proti účastníkom masových demonštrácií za jeho návrat do funkcie.
Chávez, ktorý sám viedol neúspešný pokus o prevrat v roku 1992, vyhlásil, že vo väzbe s ním zle nezaobchádzali, a vyzval na pokoj v krajine. Za prezidenta krajiny ho zvolili vo voľbách v roku 1998 a jeho funkčné obdobie sa skončí v roku 2006.
Carmona nahneval mnohých úsilím o okamžité odstránenie všetkých stôp po predošlej vláde, keď rozpustil Kongres a zrušil ústavu prijatú za Cháveza. Pred Carmonovou rezignáciou sa za prezidenta vyhlásil Cabello, ktorý rovnako ako Chávez po dnešnom prevzatí úradu poprel, že by zvolený líder krajiny v piatok odstúpil.
Len krátko pred odstúpením dočasného prezidenta sa ním menovaný minister zahraničných vecí José Rodríguez Iturbe stretol s veľvyslancami USA a Španielska. V ostrom protiklade k viacerým latinskoamerickým štátom, ktoré odsúdili piatkovú nezákonnú zmenu moci, USA obvinili Cháveza zo zodpovednosti za vlastné zosadenie kvôli krviprelievaniu na opozičnej demonštrácii.
"Dúfame, že Chávez si uvedomí, že celý svet sa díva, a využije túto príležitosť na vyrovnanie svojej lode, ktorá sa dosť dlhý čas pohybovala nesprávnym smerom," vyhlásila dnes poradkyňa amerického prezidenta pre bezpečnosť Condoleezza Riceová.
Podľa Riceovej musí Chávez "rešpektovať ústavný proces" počas súčasného búrlivého obdobia vo Venezuele, ktorá je tretím najväčším dodávateľom ropy Spojeným štátom a jej štvrtým najväčším vývozcom na svete.
Chávez rozhneval USA upevňovaním vzťahov s kubánskym prezidentom Fidelom Castrom i návštevami Iraku a Líbye, ktoré USA obviňujú zo štátnej podpory terorizmu. Priazeň Washingtonu si nevyslúžil ani ostrou kritikou bombardovania v Afganistane.
Šéf španielskej diplomacia Josep Piqué dva dni po vyhlásení v mene EÚ o tom, že pozícia Cháveza je kvôli politickej, spoločenskej a hospodárskej kríze vo Venezuele neudržateľná, dnes vyzval latinskoamerickú krajinu na rešpektovanie demokratických princípov. Podľa jeho slov je podstatné, aby sa uskutočnil proces národného dialógu.