Varšava 14. apríla (TASR) - V Poľsku sa rozšírila verejná diskusia na tému, či si vstup krajiny do Európskej únie vynúti zmenu Ústavy alebo či podobný rozsiahly zásah do legislatívy nie je potrebný.
Debata a výmena názorov, či pristúpeniu do EU musí predchádzať úprava Ústavy zasahuje čoraz širšie politické, odborné i verejné kruhy poľskej spoločnosti. Diskusia vznikla na konferencii politikov a legislatívcov, ktorú zorganizoval Inštitút verejných vecí vo Varšave.
Podujatie upriamilo pozornosť na dosiaľ "skrytý" problém. V Ústave Poľskej republiky totiž nie sú zapísané alebo sa vôbec nespomínajú normy, ktoré by hovorili o nadradenosti práva a zákonov "pätnástky" a po právnej stránke umožňovali odovzdať časť národných a štátnych zákonodarných iniciatív inému subjektu - v tomto prípade spoločným orgánom Európskej únie.
Zistilo sa tiež, že Ústava nekodifikuje ani právoplatnosť a záväznosť ľudového hlasovania. Teda nie je stanovené, za akých podmienok by bolo v Poľsku pripravované referendum o vstupe do "pätnástky" platné a kedy musí vláda výsledky referenda rešpektovať. Chýbajú aj základné orientačné body ako napríklad to, koľko percent občanov Poľska sa na plebiscite musí zúčastniť, aby ho bolo možné považovať za reprezentačnú vzorku nálad a želaní spoločnosti. V súčasnosti sa názory odborníkov prikláňajú skôr k tomu, aby vznikol nový zákon o Európskej únie, ktorý by hlasovaním akceptoval aj parlament. Zmenu, zásahy či dokonca preformulovanie celej platnej Ústavy neodporúčajú.
(spolupracovník TASR Branislav Zvara) juh