Dospela k názoru, že v prípade tzv. podväzovania nádorov, čiže novej metódy liečby rakoviny, je potrebné vrátiť sa k experimentálnemu overovaniu na zvieratách.
"Skúšať devitalizáciu v tejto chvíli na ľuďoch pri súčasnom stupni poznania zaváňa mengelizmom," vyhlásil prezident komory David Rath.
Podľa neho klinické skúšky nedali jednoznačnú odpoveď na to, či je táto metóda lepšia ako v súčasnosti používané liečby rakoviny. Preto je potrebné vrátiť výskum do laboratória a urobiť ho dôkladnejšie a širšie, než ho urobil objaviteľ metódy Karel Fortýn. Metóda má podviazaním zhubného nádoru spustiť v tele imunitnú reakciu, ktorá zničí i druhotné nádorové ložiská v tele. Podľa komory bola metóda zatiaľ nedostatočne overená na zvieracom modeli.
"Nemali vôbec pripustiť, aby sa devitalizácia skúšala na ľuďoch," tvrdí Rath. Skúšky minulý rok na jar povolil rezort zdravotníctva presne určeným postupom u ľudí s pokročilou rakovinou kože a rakovinou hrubého čreva vo vrcholnom štádiu. Väčšina pacientov však zomrela, ministerstvo preto skúšky prerušilo. Devitalizácia sa teraz uskutočňuje na zvieratách. ČLK odovzdá svoje rozhodnutie ministerstvu zdravotníctva, ktoré rozhodne o devitalizácii koncom apríla. Je možné predpokladať, že potvrdí závery lekárskej komory a klinické skúšky na ľuďoch nebudú pokračovať.
Predseda Zväzu pacientov Lubomír Olejár s názorom ČLK nesúhlasí, zrušenie zákazu devitalizácie žiadajú i niektoré české nemocnice. Tvrdia, že úrady by mali umožniť ľuďom trpiacim na rakovinu zvoliť si medzi klasickou metódou liečby a alternatívnou, a na druhej strane metódu podväzovania nádorov vyskúšať v praxi na dobrovoľníkoch, ktorí si to budú želať. Podľa zástancov devitalizácie metóda nepomáhala chorým preto, že všetci operovaní boli už v poslednom štádiu choroby.
(spravodajca TASR Dana Meissnerová) gs juh