KONAKRY. V piatok o tom informoval guinejský minister komunikácií Idrissa Cherif, pričom odmietol konkretizovať Camarove zranenia.
Život prezidenta podľa neho nie je v ohrození a v Maroku sa podrobí testom. Odchod Camaru z krajiny je však podozrivý vzhľadom na to, že od minuloročného prevratu, ktorý ho vyniesol k moci, sa pre obavy zo zvrhnutia neodvážil opustiť územie a plánované cesty vždy na poslednú chvíľu zrušil.
Podľa Cherifa zranený Camara raňajkoval s najbližšími spolupracovníkmi, pričom "chodí, rozpráva a cíti sa dobre". "Všetko je pod kontrolou," dodal minister. Cherif zároveň poprel tvrdenia, že prezident utrpel strelné poranenie hlavy. Ako však povedal pod podmienkou anonymity vysokopostavený štátny zamestnanec, členovia armády mu potvrdili, že Camara je vo vážnom stave po zásahu do hlavy.
Guinejský vojenský režim predtým vyhlásil, že na Camaru strieľal veliteľ prezidentskej stráže Abubakar "Toumba" Diakite. Ten sa údajne dostal do sporu s prezidentom po septembrovej masakre, keď podľa ľudskoprávnych organizácií členovia prezidentskej stráže na demonštrácii zabili najmenej 157 neozbrojených civilistov. Bývalý diplomat, ktorý rovnako nechcel zverejniť svoje meno, rovnako tvrdí, že podľa Camarovych pobočníkov prezident krváca z hlavy.
Atentát sa odohral vo vojenskom tábore v meste Koundara, kde sa mal Camara stretnúť s Diakitom po tom, ako veliteľ stráže prišiel prepustiť verných policajtov, ktorých prezident prikázal zatknúť. Podľa pôvodných informácií atentátnika zadržali, ako však uviedol Cherif, Diakite a jeho muži sú stále na slobode.
Camara v decembri 2008 prevzal s pomocou armády moc po zosnulom prezidentovi Lansanovi Contém a okamžite rozpustil všetky štátne inštitúcie. Následne vyhlásil vládu vojenskej junty. Prezidentské voľby sa majú konať v januári. Podľa dohody medzi armádou a občianskymi silami sa Camara o zvolenie za prezidenta uchádzať nebude.