PCHONGJANG, BRATISLAVA. Ulice v Severnej Kórei strážia vojaci, obchody a trhy sú zatvorené. A obyvatelia sa zúfalo snažia za svoje úspory získať niečo, čo bude mať o pár dní aspoň nejakú hodnotu.
Tak vyzerá podľa správ juhokórejských médií menová reforma, ktorú prekvapujúco tento týždeň spustil režim v severnej Kórei, jedna z najtvrdších diktatúr na svete. Severokórejčania si do budúceho pondelka musia vymeniť staré wony za nové – v pomere 100 ku 1.
Ako v Československu
Jeden človek pritom môže zameniť sumu, ktorá v prepočte nie je vyššia ako 40 dolárov. Zvyšné wony mali podľa plánu prepadnúť. Cieľom reformy je znížiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými a dostať pod kontrolu obchodníkov na čiernom trhu.
Menová reforma sa všeobecne nepovažuje za niečo škodlivé. V roku 1995 úspešne zoškrtalo štyri nuly v zlotom Poľsko, v nedávnych rokoch podobnú reformu uskutočnili v Turecku či v Ghane. Severokórejská reforma sa však podobá skôr na zmenu meny československých komunistov v roku 1953, keď bohatší občania prišli o svoje úspory.
Jedným z hlavných cieľov podľa analytikov je dostať pod kontrolu čierny trh. V 90. rokoch zažila krajina suchá a neúrodu, ktorá zabila dva až tri milióny ľudí z 23miliónovej krajiny. Ako napísal denník Independent, režim sa vtedy rozhodol trochu uvoľniť tlak na krajinu.
Prídu protesty?
Začalo sa dariť čiernemu obchodu. Privyrábajú si na ňom bežní ľudia, najviac na ňom zbohatli obchodníci a veksláci. Tých sa však reforma dotkne iba minimálne, pretože väčšinou majú majetok v amerických dolároch či čínskych juanoch.
Reforma tak najviac postihne stredné vrstvy a chudobných, ktorí prídu o malé úspory. Tento krok by sa mohol podľa pozorovateľov skončiť protestami.
Severokórejský režim sa toho bojí. Aj preto podľa juhokórejského denníka DailyNK už reformu zmiernil, keď umožnil, aby sa aj zvyšné peniaze dali premeniť, no už v kurze 1000 ku jednej.