BRUSEL, BRATISLAVA. Severoatlantická aliancia nenechá v afganskej vojne amerického prezidenta Baracka Obamu samého. Naopak, pomôže mu s ďalšími vojakmi.
Po tom, čo ohlásil americký prezident, že pošle do Afganistanu 30tisíc vojakov, žiadal podporu aj od spojencov. Zrejme sa jej dočká, aj keď podľa Reuters to nebude v takej sile, ako by si priali Američania.
Kto pošle posily Taliansko – 1000 vojakov Gruzínsko – 900 vojakov Veľká Británia – 500 vojakov Poľsko – 600 vojakov Slovensko – asi 250 vojakov Portugalsko – 150 vojakov
Sedemtisíc vojakov Členské štáty NATO by mali spolu do krajín poslať ďalších päť až sedemtisíc mužov a žien. Američania by chceli až desaťtisíc. „Je to náš spoločný boj, musíme ho spolu dokončiť. NATO musí znovu demonštrovať svoju jednotu a silu – všetci spojenci musia urobiť viac,“ vyzýval generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen.
Pozitívne zareagovalo podľa Reuters už 20 krajín. Zatiaľ najhojnejšie Taliani. Do Afganistanu pošlú k svojim 3200 vojakov ďalších tisíc mužov a žien.
Predtým ohlásili viac vojakov aj Briti, Poliaci či Gruzínci. Pomoc sľúbilo aj Slovensko, ktoré by malo zdvojnásobiť svoj 250členný kontingent.
Málo mužov na tréning Očakáva sa, ako zareagujú dve najsilnejšie európske krajiny: Nemecko a Francúzsko. Nemci chcú na rozhodnutie počkať až do januárovej konferencie o Afganistane. Francúzi sú oficiálne zatiaľ ticho.
Okrem počtu vojakov je dôležité aj to, čo robia. Mnohé krajiny majú na svoje jednotky uvalené takzvané caveats, čiže obmedzenie pri využívaní jednotiek. „Je dôležité, aby krajiny, ktoré takto obmedzujú svojich vojakov, to zrušili,“ povedal nedávno pre SME poľský minister obrany Bogdan Klich.
Hovorca NATO tiež oznámil, že spojenci majú stále málo jednotiek na tréning afganských vojakov a policajtov. Tí by mali zodpovedať za bezpečnosť, keď sa medzinárodné sily začnú z krajiny sťahovať.