WASHINGTON. Prví vojaci z dodatočných 30.000 príslušníkov armády, ktorých nasadenie v noci nadnes oznámil americký prezident Barack Obama, začnú prichádzať do Afganistanu do dvoch až troch týždňov. Uviedol to dnes minister obrany USA Robert Gates v americkom Kongrese.
Gates pri vypočutí pred senátnym výborom pre ozbrojené sily povedal, že nasadenie nových 30.000 vojakov bude trvať 18-24 mesiacov. Dodal, že cieľ začať presúvať bezpečnostnú zodpovednosť na afganské sily v lete 2011 je veľmi dôležitý a podľa jeho názoru dosiahnuteľný.
Podľa slov ministra obrany Spojené štáty tiež očakávajú, že spojenci z NATO sa budú viac podieľať na budovaní afganskej polície a armády.
Spojené štáty v decembri 2010 prehodnotia, či je v júli 2011 možné stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu.
Minister v Kongrese zdôraznil, že zlyhanie USA v Afganistane bude znamenať, že Taliban "prevezme" moc nad touto stredoázijskou krajinou, zničenou vojnou. Porážka Ameriky takisto posilní teroristickú sieť al-Káida a povzbudí podobne zmýšľajúcich extrémistov v regióne, dodal Gates.
Okrem Gatesa vypovedali pred senátnym výborom aj ďalší členovia americkej administratívy. Vypočutia nasledovali deň po tom, čo prezident Barack Obama oznámil, že pošle dodatočných 30.000 vojakov do Afganistanu, niektorých dokonca už počas Vianoc. Obama tiež oznámil cieľ začať sťahovať amerických vojakov v lete 2011.
Medzi vypočutých pred senátnym výborom dnes patrila aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Vyhlásila, že afganský prezident Hamíd Karzaj musí naďalej dodržiavať sľuby, že bude bojovať proti korupcii.
Takisto vyzvala na znovuzapojenie tých členov Talibanu do politického života, ktorí sa vzdali násilia. Clintonová obhajovala aktualizovanú Obamovu stratégiu pre afganskú vojnu. Povedala, že Karzajovo nové funkčné obdobie ponúka priestor pre príležitosti, ale jeho slová "musia byť v súlade s činmi" a skorumpovaných predstaviteľov musí dať zatknúť.
Najvyšší veliteľ americkej armády v Afganistane admirál Mike Mullen dnes pred senátnym výborom uviedol, že povstalci z Talibanu majú dominantný vplyv v 11 z 34 afganských provincií. Mullen ako náčelník zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl dodal, že nasadenie dodatočných 30.000 vojakov umožní americkej armáde "získať energiu".