BUDAPEŠŤ. V Maďarsku prebieha politická diskusia o tom, kto vlastní spoločnosť Omninvest, ktorá vyrába vakcíny proti novej chrípke. Prípadom sa zaoberal v utorok na neverejnej schôdzke aj bezpečnostný výbor parlamentu.
Výkonný riaditeľ firmy Ferenc Zimonyi dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii uviedol, že dve percentá spoločnosti vlastní súkromná osoba a 98 percent cyperský podnik.
Zimonyi poznamenal, že sa pravidelne stretáva s predstaviteľom cyperského podniku. Na otázku, kto stojí za podnikom, povedal iba toľko, že "podnikové právo obsahuje iba pojmy ako právne vzťahy a majitelia, a nie to, kto stojí za podnikom".
Výkonný riaditeľ v reakcii na ďalšiu otázku povedal, že Omninvest nezamestnáva muža, ktorý by bol pracoval pre tajnú službu. Zimonyi zdôraznil, že pozadie Omninvestu nie je o nič nejasnejšie ako ktorákoľvek akciová spoločnosť.
Predseda národnobezpečnostného výboru parlamentu za opozičnú Kresťanskodemokratickú ľudovú stranu (KDNP) István Simicskó po utorkovej schôdzi výboru povedal, že podľa informácií Úradu pre národnú bezpečnosť (NBH) dve percentá štruktúry majiteľov firmy na výrobu vakcíny proti chrípke typu A(H1N1) je jasná, ale 98-percent je zahalených tajomstvom.
Podľa predsedu na cyperskej adrese figuruje meno realitného agenta a sú tam tiež registrované viaceré maďarské firmy - medzi nimi aj podnik patriaci ku skupine spoločnosti Wallis. Tú od roku 2000 riadil terajší premiér Gordon Bajnai.
Člen výboru za opozičný Fidesz Ervin Demeter tvrdil, že za činnosťou cyperskej firmy vlastniacej väčšinu v Omninveste stál bývalý spolupracovník tajnej služby.
Minister bez kresla zodpovedný za činnosť civilných tajných služieb Gábor Juhász a podpredseda parlamentného výboru za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Károly Tóth pred novinármi povedali, že otázkou národnej bezpečnosti nie je štruktúra majiteľov Omninvestu, ale to, aby vakcíny proti novej chrípke boli vyrábané v bezpečných podmienkach, aby boli kvalitne vyrobené a distribuované ľuďom.
Omninvest je už niekoľko rokov jediným výrobcom očkovacej látky v Maďarsku a od štátu dostáva miliardovú podporu. Proti vírusu chrípky typu A(H1N1) sa dalo zaočkovať v Maďarsku doposiaľ 1,7 milióna osôb.