Turci vyzvali moslimov, aby stiahli peniaze zo švajčiarských bánk a na internete kolujú výzvy na bojkot švajčiarskeho tovaru. Dánov prišli karikatúry proroka Mohameda na takmer miliardu eur.
BERN, BRATISLAVA. Vyberte svoje peniaze zo švajčiarskych bánk, prestaňte kupovať hodinky Swatch, Omega, či Rolex a nejedzte už čokolády značky Nestlé. Taká je odpoveď moslimov na nedeľňajšie nie stavbe minaretov v krajine.
Na útok na švajčiarske banky vyzval turecký minister pre Európu Egemen Bagis, ktorý láka bohatých moslimských klientov do tureckých bánk. „Som presvedčený, že naši moslimskí bratia, ktorí majú peniaze vo švajčiarskych bankách, svoje rozhodnutie prehodnotia,“ povedal podľa agentúr Bagis.
Nekupujte Rolexky
Bojkot známych švajčiarskych značiek koluje po internete. Keď sa to stalo Dánsku po karikatúrach proroka Mohameda, prišlo podľa denníka Neue Zürcher Zeitung o vyše miliardu eur. Švajčiarski podnikatelia sú vystrašení. Banky, firmy i turistický ruch sú úzko prepojené so svetom, aj tým arabským. Imidž krajiny, ktorá neznáša moslimov, môže ekonomike značne uškodiť.
Nič z toho švajčiarska vláda, či parlament nečakali. Švajčiarsky šéf diplomacie ešte nedávno upokojoval predstaviteľov arabských krajín, že zákaz minaretov (veža mešity - pozn. aut.) v referende neprejde. „Minarety majú s náboženskými fanatikmi spoločné asi toľko, ako stĺpy s osvetlením na futbalových štadiónoch s futbalovými hooligans,“ vyhlásila vláda ešte v auguste. Dokonca ani populista a miliardár Christopher Blocher, známy tvrdými proticudzineckými kampaňami, neveril, že by referendum malo šancu na úspech a dištancoval sa od neho.
Tvrdá kritika, ktorá sa po nedeľňajšom referende na Švajčiarov zniesla, prekvapila oficiálne miesta druhýkrát.
Za „diskriminančný“ označila výsledok referenda komisárka pre ľudská práva pri OSN Navi Pillay. Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt, ktorého krajina teraz predsedá Európskej únii, naznačil, že Organizácia Spojených národov by mohla prehodnotiť svoje aktivity v Ženeve. „Vo vnútri Spojených národov sa môžu objaviť otázky k schôdzkam a aktivitám práve vo Švajčiarsku,“ napísal Bildt.
Švajčiari protestovali
Švajčiarska vláda i parlament, ktoré by teraz mali vôľu ľudu presadiť, sú bezradné. Právnici varujú, že ak zákon prijmú, čaká ich v budúcnosti právny spor.
Ak sa moslimovia obrátia na súd, zrejme uspejú. Ak nie na švajčiarskych súdoch, tak na Európskom súdnom dvore pre ľudské práva určite. Zákaz minaretov podľa nich odporuje konvencii o ľudských právach, ktorá chráni náboženskú slobodu a jej symboly.
V utorok večer sa vôľu ľudu snažili spochybniť samotní Švajčiari. V niekoľkých mestách vyšli do ulíc tisíce ľudí. Tí nesúhlasia s výsledkami referenda, ktoré schválilo zákaz výstavby minaretov vo Švajčiarsku. Pre moslimov príliš neskoro.
Prezidentkou bude žena
Od nového roku bude na čele Švajčiarska terajšia ministerka hospodárstva. Nebude to ľahký rok.
BERN, BRATISLAVA. Obyčajne je to formalita. Každý rok sa novým švajčiarskym prezidentom stane jeden zo siedmich ministrov vlády (Bundesrat). A obyčajne je rok vo formálnom úrade hlavy štátu akurát dosť. Pre včera zvolenú prezidentku Doris Leuthardovú to môže byť dlhých 12 mesiacov.
Úrad preberie v čase, keď o krajine, kde založili Červený kríž a podpísali Ženevskú konvenciu, povie málokto niečo pekné. Najprv svet kritizoval Švajčiarov, že kryjú daňových podvodníkov, neskôr musela krajina obetovať časť posvätného bankového tajomstva a nepomohlo jej ani zatknutie jej režisérskej hviezdy Romana Polanského.
A teraz má imidž protiislamskej krajiny. „V najbližších týždňoch a mesiacoch je dôležité vysvetľovať, že vo Švajčiarsku môžu moslimovia ďalej navštevovať mešity,“ povedala pre švajčiarske médiá.
Terajšia ministerka hospodárstva za kresťanských demokratov (CVP), ktorá sedí vo vláde tri a pol roka, bude treťou ženou v úrade prezidenta. Čaká ju ťažký rok. Nie ako obyčajne.
Miriam Zsilleová