Praha 13. apríla (TASR) - Najdepresívnejším mesiacom pre občanov Českej republiky je marec, kedy sa stáva aj najviac samovrážd. Kritický je aj začiatok týždňa. V pondelok si siahne na život v priemere päť až šesť ľudí. Vyplýva to z mimoriadnej publikácie o samovraždách v rokoch 1996 až 2000, ktoré spracoval Český štatistický úrad.
Psychológovia vysvetľujú, že najviac samovrážd je v marci preto, že ľudia v tomto období trpia často traumou zo začiatku biologického roku. Pôsobí na nich nielen jarná únava, ale dávajú sa do pohybu i medziľudské vzťahy, uvádzajú dnešné Lidové noviny. Vlani spáchalo samovraždu v ČR 1294 mužov a 329 žien, čo je podobné ako v uplynulých rokoch, asi 15 až 16 úmrtí na 100.000 obyvateľov.
Na samovraždy najbohatším dňom zo sledovaných piatich rokov bol pondelok 22. marca 1999, keď sa o život v ČR pripravilo 13 ľudí. Samovrahovia v posledných dvoch rokoch preferujú zastrelenie, predtým to bolo požitie liekov. Až do konca 80. rokov viedlo obesenie pred otravou plynom. Na život si v uplynulých piatich rokoch siahli najviac ľudia vo veku od 45 do 55 rokov.
Miroslav Šimek zo štatistického úradu uviedol, že najviac samovrážd sa stalo začiatkom 70. rokov. V roku 1970 ju spáchalo 2824 ľudí a o dva roky neskôr 2764 občanov. Podľa štatistík sa počet samovrážd v ČR za posledných päť rokov pohybuje v rozmedzí od 1610 do 1660. Ku skoncovaniu so životom vedie sproblematizovanie životnej cesty, náhly negatívny podnet alebo túžba po pozornosti, po zmene. Novým fenoménom je podľa psychológov plánovanie samovrážd znudenej mládeže, ktorá sa o tom dohovára cez internet.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak juh