skej organizácie a OECD. Slovensko vypichli britské noviny do titulku: "Britániu v lige vzdelania predbehlo Slovensko".
Prvý a tretí svet
Slovensko má totiž veľký podiel študentov na vysokých školách a univerzitách. Výskum publikovala The University and College Union a varovala, že v Británii sú potrebné drastické kroky, aby sa nestala „krajinou prvého sveta s ambíciou krajiny tretieho sveta". V Spojenom kráľovstve je totiž až jeden milión mladých ľudí vo veku 16 až 24 rokov, ktorí sú nezamestnaní a bez vzdelania.
„Je to šokujúca analýza", povedala predstaviteľka organizácie Sally Huntová. Jej organizácia využila dáta OECD z 30 najvyspelejších krajín. V roku 1995 boli Briti uprostred tabuľky a dnes sú v zóne zostupu do inej ligy. Najnovšie dáta boli zaznamenané v roku 2007 a menej vyspelé krajiny organizácie sa v rebríčku umiestnili lepšie ako tie bohatšie. Iba Mexiko a Turecko sú na nižších priečkach.
Slovensko trináste, najhoršie z V4
Slovensko je v rebríčku na 13. mieste s 86 percentami mladých na strednej, vysokej škole alebo univerzite. Tri krajiny z V4 sú pred nami: Poľsko s 93 percentami druhé, Česko s 90 tretie a Maďarsko s 89 šieste. Priemer OECD je 82. Cifra pri Británii je 71, v roku 1995 bola 72. V roku 1995 bolo toto číslo v Česku 66 percent (Slovensko nebolo členom OECD).