BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarsko sa - vedľa Slovenska - často spomína ako trójsky kôň Moskvy v Európe. Doteraz to platilo najmä pre politiku vlád, v ktorých dominovali postkomunistickí socialisti. Prejavovalo sa to napríklad váhaním Budapešti, či podporiť európsky plynovod Nabucco, alebo konkurenčné ruské projekty.
V médiách sa trochu stratila správa, že expremiér Ferenc Gyurcsány so ženou na konci novembra súkromne navštívil Moskvu a povečeral tam s ruským premiérom Vladimirom Putinom a jeho manželkou. O Gyurcsányovi sa špekulovalo, že by mohol po odchode z maďarskej politiky dostať funkciu v ruskej energetickej firme Gazprom.
Vzťahy na nových základoch
Svoj postoj k Rusku však mení aj líder opozície a zjavne budúci premiér Viktor Orbán, ktorého Fidesz donedávna proruský postoj socialistických vlád tvrdo kritizoval. Orbán sa niekoľko dní pred Gyurcsányovou cestou ako podpredseda Európskej ľudovej strany zúčastnil na zjazde Putinovej strany Jednotné Rusko a s Putinom rokoval v jeho dači medzi štyrmi očami.
Obsah rokovaní nie je známy. Fidesz o nich vydal len krátku správu, že chce Orbán maďarsko-ruské vzťahy „položiť na nové základy", aby sa nikdy nevrátili do „systému vzťahov, v ktorom sme žili svoje životy v 20. storočí". O tom, čo to znamená, však vo Fidesze mlčia.
Ruský kapitál do Maďarska
Orbánov vzťah k Rusku je premenlivý. Ako premiér i ako líder opozície odmietal vstup ruského kapitálu do maďarskej energetickej firmy MOL. Zároveň sa však vlani na verejnosť dostali jeho slová z jedného uzavretého stretnutia, že plánuje po prevzatí moci do Maďarska prilákať najmä ruský, čínsky a arabský kapitál. Aj výstavbu nového budapeštianskeho metra by radšej zveril Rusom, než západnej firme, ktorá už metro stavia.
Vo Fidesze podľa novín hirszerzo.hu už dlho zúri spor medzi zástancami euroatlantickej orientácie a protiamerickou líniou, ktorá viac sympatizuje s Moskvou.