BRUSEL, BRATISLAVA. Európska únia bude s Lisabonskou zmluvou fungovať lepšie, demokratickejšie a bude bližšie k občanom, tvrdili včera európski politici, keď oslavovali vstup Lisabonu do platnosti. Nová reformná zmluva dáva naozaj viac právomocí Európskemu parlamentu a národným parlamentom, ktorí sú volení priamo občanmi.
Prvýkrát v histórii umožní Európanom domáhať sa petíciou nového zákona v únii a ruší rokovania európskych politikov za zatvorenými dverami. Mnohé zo zmien majú svoje ale.
Viac pre parlamenty
Lisabonská zmluva posilňuje právomoci europarlamentu. Po novom bude jediná priamo volená európska inštitúcia spolurozhodovať o výdavkoch na poľnohospodárstvo, či o rozdelení prostriedkov zo štrukturálnych fondov pre chudobnejšie európske regióny. Obe oblasti tvoria tri štvrtiny európskeho rozpočtu.
Viac možností získavajú aj národné parlamenty, ktoré majú bližšie k občanom ako európske inštitúcie. Tretina, teda deväť parlamentov, môže odteraz donútiť úniu, aby prehodnotila prijatie nejakého zákona, ktorý podľa národných parlamentov nie je nutné riešiť na európskej úrovni. Podľa zmluvy na to majú národné parlamenty len osem týždňov, čo nemusí byť dosť, aby sa skoordinovali.
Milión podpisov má šancu
Prvýkrát môžu zákony únie ovplyvniť občania. Ak sa pod petíciu podpíše milión ľudí (únia má takmer 500 miliónov obyvateľov), musí sa Európska komisia zaoberať ich návrhom.
Podľa komisie musí ísť o občanov aspoň z tretiny členských krajín. Nie je jasné, aký záväzný bude návrh občanov pre úniu a ako sa budú napríklad preverovať podpisy občanov.
Nová zmluva umožňuje občanom, aby rokovania európskych politikov sledovali priamo - na internete, doteraz sa tak dialo väčšinou za zatvorenými dverami. Nie je však isté, či to únia dodrží aj pri citlivých diskusiách.
Európski politici dúfajú, že Lisabonská zmluva zlepší povesť únie, ktorú mnohí považujú za nedemokratickú inštitúciu. Napokon pre nespokojných má Lisabon tiež možnosť - prvýkrát môže členský štát z Európskej únie vystúpiť.