WASHINGTON. Hlavným cieľom vojny v Afganistane je porážka teroristickej siete al-Kájda a hnutia Taliban. V prejave na vojenskej akadémii West Point v New Yorku to povedal americký prezident Barack Obama, ktorý predstavil novú americkú stratégiu v Afganistane. Jej súčasťou je čo najrýchlejšie vyslanie dodatočných 30 000 amerických vojakov a začiatok ich sťahovania z krajiny v júli 2011.
Obama zdôraznil, že spojenecké jednotky musia za 18 mesiacov zlikvidovať útočiská al-Kájdy v Afganistane a poraziť povstalcov Talibanu. Musia tiež dostatočne vycvičiť afganské bezpečnostné sily, aby boli schopné sami prevziať zodpovednosť za bezpečnostnú situáciu.
Taliban získal na sile, tvrdí Obama
Obama je presvedčený, že situácia v Afganistane nie je stratená, len sa za posledné roky zhoršila, najmä pre silnejúci odpor Talibanu. "Nie je tu okamžitá hrozba zvrhnutia vlády, no Taliban získal na sile," vyhlásil. Zdôraznil, že kľúčovým pri riešení násilia v Afganistane je aj riešenie situácie v susednom Pakistane, a to najmä v nepokojných pohraničných oblastiach. "V Afganistane a Pakistane ide o našu spoločnú bezpečnosť. To sú epicentrá násilného extrémizmu," povedal americký líder.
Spojené štáty pošlú do Afganistanu ďalších vojakov. Stojí ich to veľa peňazí, ktoré veľmi chýbajú inde. - Barack Obama v okovách
Úspech v Afganistane je podľa neho neoddeliteľne naviazaný na partnerstvo s pakistanskou vládou, keďže Pakistan a USA majú spoločného nepriateľa. "Preto potrebujeme stratégiu, ktorá bude fungovať na oboch stranách hraníc," konštatoval Obama. Sľúbil, že USA pomôžu Pakistanu posilniť nielen jeho schopnosť bojovať proti extrémistom, ale aj demokraciu a rozvoj krajiny.
Nové posily by mali urýchliť odovzdávanie zodpovednosti za bezpečnostnú situáciu afganským jednotkám. FOTO: TASR
Al-Kájdu a jej odnože a spojencov je podľa Obamu nutné prenasledovať aj v iných krajín, ako sú napríklad Jemen a Somálsko. "Všade, kde si al-Kájda a jej spojenci urobia základne, či je to v Jemene, Somálsku alebo niekde inde, musia pocítiť stále silnejší tlak," zdôraznil. Svetu podľa neho hrozia aj v budúcnosti útoky teroristov. "Al-Kájda plánuje nové útoky aj teraz, práve keď tu hovorím. To nie je hypotetická hrozba," vyhlásil.
30 000 ďalších Američanov čo najrýchlejšie
Americká stratégia v Afganistane by sa mala zamerať najmä na ochranu afganských civilistov predovšetkým v mestách, s cieľom získať si dôveru ľudí a obrátiť verejnú mienku proti extrémistom. Zvýšený dôraz by sa mal klásť aj na cvičenie afganských jednotiek, aby tieto mohli prevziať kontrolu nad bezpečnostnou situáciou v krajine a umožniť tak odchod medzinárodných síl.
"30 000 ďalších vojakov bude rozmiestnených v prvej polovici roku 2010, čo najrýchlejším tempom, aby mohli bojovať proti povstaniu a zabezpečiť kľúčové centrá," vyhlásil Obama a vyjadril presvedčenie, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch oznámia vyslanie posíl aj ďalšie spojenecké štáty z NATO.
Zvýšenie prítomnosti medzinárodných jednotiek umožní podľa amerického prezidenta urýchliť odovzdávanie zodpovednosti za bezpečnostnú situáciu afganským jednotkám, čo zas povedie k rýchlejšiemu stiahnutiu spojeneckých vojsk z Afganistanu.
Nová stratégia zvýši náklady na 30 miliárd USD
Nová stratégia prezidenta Obamu na vyslanie ďalších vojakov do Afganistanu zvýši vo fiškálnom roku 2010 náklady Spojených štátov na obranu z 25 na 30 miliárd dolárov (zo 16,58 na 19,90 miliárd eur). Oznámil to dnes vysoký predstaviteľ administratívy USA.
"Dodatočné náklady môžu byť spojené napríklad s diplomatickými a civilnými časťami stratégie," uviedol predstaviteľ. Presnejšie čísla podľa neho budú známe do dvoch týždňov.
Obamova administratíva bude podľa predstaviteľa na zabezpečení ďalších prostriedkov, potrebných na financovanie zvýšenia počtu amerických vojakov v Afganistane, spolupracovať s Kongresom.
"Administratíva preskúma, akú časť z týchto prostriedkov je možné zabezpečiť z peňazí, už zaradených do rozpočtu," uviedol predstaviteľ oddelenia Bieleho domu pre riadenie a rozpočet.
"Ak to bude potrebné, administratíva s Kongresom prerokuje možnosť vyčlenenia ďalších prostriedkov," dodal predstaviteľ.
Od spojencov očakáva najmenej 5000 mužov
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes vyhlásil, že očakáva od spojencov poskytnutie najmenej 5000 ďalších vojakov pre Afganistan a možno aj o niekoľko tisíc viac. Rasmussen to uviedol v reakcii na oznámenie prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu o vyslaní ďalších amerických vojakov do Afganistanu.
"Pod velením NATO sú v krajine (jednotky) 43 štátov a som presvedčený, že ďalší spojenci a partneri tiež významne zvýšia svoje príspevky," uviedol Rasmussen vo vyhlásení po Obamovom prejave.
"Očakávam najmenej 5000 ďalších vojakov z ďalších krajín v našej aliancii a možno aj o niekoľko tisíc viac," povedal šéf Severoatlantickej aliancie v prejave, ktorý dnes odvysielala televízia.
Rasmussen privítal Obamovu novú stratégiu pre Afganistan. "Značné zvýšenie počtu amerických jednotiek je dôkazom jeho odhodlania. Je to široká politická stratégia na úspech," vyhlásil šéf NATO. Dodal, že spojenci v Afganistane od začiatku spoločne zdieľajú riziko a bremeno vojny, ktorá trvá už osem rokov.
"Obama sa chopil iniciatívy, konečne ju ukončiť," povedal s tým, že "nové príspevky z krajín a od spojencov aliancie dajú tejto misii tú potrebnú silu".
V súčasnosti pôsobí v Afganistane skoro 110 tisíc zahraničných vojakov, z toho 68 000 amerických. USA očakávajú, že spojenci vyšlú do krajiny ďalších 5000 až 10 000 vojakov. Vyslanie posíl už oznámilo Slovensko, Británia a Gruzínsko. Napríklad Francúzsko a Nemecko to zatiaľ odmietajú.
Brown: Rozhodne konferencia o Afganistane
Britský premiér Gordon Brown medzitým apeloval na spojenecké krajiny, aby podporili plány Obamu a ponúkli pre misiu v Afganistane ďalšie jednotky. "Vyzývam všetkých našich spojencov, aby sa zjednotili za stratégiou prezidenta Obamu," povedal Brown, ktorý ešte v pondelok potvrdil, že Británia vyšle do Afganistanu ďalších 500 vojakov. V súčasnosti ich má v krajine 9500.
Brown uviedol, že ďalším dôležitým krokom bude konferencia o Afganistane, ktorá sa bude konať v Londýne 28. januára a na ktorú pozvú všetkých 43 krajín, zúčastňujúcich sa na vojenskej misii pod vedením NATO. Témami bude odovzdanie kontroly nad provinciami Afgancom, podpora reforiem a budovanie afganskej armády a polície, ako aj získanie ďalšej podpory od medzinárodných partnerov.