ŽENEVA.
Zamestnancov, ktorí sa chceli zaočkovať, v rámci švajčiarskeho národného plánu očkovania proti prasacej chrípke previezli z centrály WHO v Ženeve do kasární švajčiarskej armády, uviedla pre agentúru Reuters hovorkyňa WHO Kristen Kelleherová.
"Približne 1000 zamestnancov dnes dostane, alebo dostalo prístup k protipandemickej vakcíne," povedala Kelleherová. Členov zásahových tímov mimo Ženevy zaočkovali minulý týždeň.
Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová dnes bola mimo Švajčiarska a jej kancelária nevedela potvrdiť, či je proti vírusu, ktorý v júni označila za celosvetovú pandémiu, zaočkovaná.
WHO opakovanie oznámila, že vakcíny sú bezpečné a ako prví by ich mali dostať zdravotníci a osoby s najvyšším rizikom nákazy, najmä deti a ťarchavé ženy.
Infekcia vysokonákazlivým vírusom, ktorá sa u väčšiny pacientov prejavuje len miernymi príznakmi, u niektorých však spôsobuje smrteľný zápal pľúc, poskytuje ľuďom prirodzenú imunitu.
Lekári však netestujú každého pacienta s chrípkou, aby zistili, či má sezónnu alebo pandemickú chrípku, čím vyvolali veľký dopyt po ochrannej vakcíne proti kmeňu vírusu, ktorý by podľa obáv odborníkov mohol zmutovať do nebezpečnejšej formy.
Podľa najnovších odhadov WHO vírusu chrípky H1N1, ktorý sa od marcového objavenia v Mexiku a v Spojených štátoch rozšíril na celom svete, podľahlo doteraz viac ako 7800 ľudí.
Medzi popredných výrobcov vakcín proti vírusu H1N1 patria spoločnosti Sanofi-Aventis, CSL, Novartis, MedImmune, súčasť spoločnosti AstraZeneca, a GlaxoSmithKline.